VM. BRANDERIJ SCHIE 98 (thans 94) Ir. H. Lelieveldt en S.B.S.S. De geschiedenis is beschreven door de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam en de Restauratie is beschreven door de architect ir. H. Lelieveldt. Reeds vanaf 1693 is het pand Schie 94 onafgebroken in gebruik geweest als branderij en distilleerderij. Tot oktober 1967 heeft de firma Wenneker het pand gebruikt. Restauratie en verbouwing bleken een financieel struikelblok tot de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam het gebouw in november 1990 kocht. Deze. stichting waagde de riskante onderneming, daarbij financieel gesteund door gemeente, rijk en donaties. De restauratie heeft een jaar geduurd, van november 1990 tot november 1991. Veel slechte onderdelen van het pand waren niet te handhaven, maar toch kon worden gezorgd voor een resultaat dat respect afdwingt. De beide gevels zijn zorgvuldig op historisch verantwoorde wijze gerestaureerd, terwijl het gebouw verder is gerenoveerd met als uitgangspunt hedendaags gebruik. Op de verdiepingen zijn twee woningen gerealiseerd, terwijl de begane grond thans een atelier!expositieruimte herbergt. Behoud en restauratie van het pand hebben een positieve uitstraling op de omgeving. De durf tot en het feit van de restauratie zelf zijn voor de Historische Vereniging Schiedam reden om de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam in septem ber 1993 te eren met de toekenning van het 'Scidam'-schildje. Geschiedenis Het pand, bekend onder de huidige aanduiding Schie 98is reeds vanaf 1693 onafgebro ken in gebruik geweest als branderij en distilleerderij. Zoals uit de 'Resolutien van het College van de Weth' van 16 februari 1693 blijkt is in dat jaar aan Hendrick Steenman vergunning gegeven, twee brandewijnketels en een spoelingbak te plaatsen. Deze Hendrick Steenman (overleden 1718) is een van de eerst bekende branders van Schiedam geweest. Zijn zoon Hendrik Stee(n)man, die in 1730 het pand van zijn moeder erfde, deed het bezit een belangrijke wijziging ondergaan. Immers deze bracht de panden bij elkaar, die gedurende reeksen van jaren, zij het danook bij verschillende opvolgende eigenaars tot voor kort bij elkaar gebleven zijn. Het pand maakt dan deel uit van een groot complex, dat bij latere verkopen steeds wordt omschreven als 'een huis, branderij, pakhuis, stal en erve, staande en gelegen aan de Westzijde van het Kleyn Watertje binnen deze stad Schiedam, zijnde deselve branderij voorzien van 2 rouw- en een disteleerketel en alle de verdere gereetschappen daartoe behorende, belent aan de Zuidzijde de straat van de Schie en aan de Noordzijde 's Heeren straat de Raamsteeg), streckende voor van de straat tot agter aan de Luyterse Kerk'. In 1771 verdwijnt de familie Steman uit onze geschiedenis: hij heeft zijn panden verkocht aan Nicolaas Smithof en Lucas Schermer te Rotterdam, ieder voor de helft. Zodoende vangt dan een nieuw tijdperk aan 27

Scyedam | 1994 | | pagina 27