die de wacht hield over de H.B.S. In latere jaren verhuisde de kermis naar de Westerkade en de Warande. Nu was de fat soenlijke burgerij het zootje en de winkelstand de concurrentie vlak voor de deur kwijt. En de kerkgangers behoefden zich niet langer te ergeren aan de tentenstraten op hun weg, tot in de onmiddellijke nabijheid van de Grote Kerk. De kermisdrukte verdween uit de stad. Behalve draaiorgels en diverse bedelaars met of zonder aapje merkte je er niet veel van. Maar op het kermisterrein was het leven en bewe ging, 's middags van kinderen en rustige volwassenen, die gingen 'kijken', 's avonds van volwassenen, kermisgangers, die kermis 'vierden'. De kermisavond bij uitnemendheid was de Zaterdagavond. Dan vierde werkelijk de hele stad kermis. NIEUWE UITGAVEN H. Kiela, Schiedam-West en Nassaukwartier De Drie Glazen, Vlaardingen, 1993, 120 p., 35, In november 1993 verscheen andermaal een fotoboek door Henk Kiela samengesteld. Het voorwoord vermeldt dat geen van deze 113 foto's eerder in boekvorm verscheen. Maar de foto van BRAVO op pagina 20 kunnen we ook bewonderen in het in 1986 ver schenen jubileumboek ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Schiedamse C.J.V. Ook nu weer maakt het register de alfabetische plaatsing van de foto's overbodig. Hoe leuk zou het zijn de foto's volgens een route af te drukken, zodat je een leuke wandeling kunt maken door de straten van dit deel van Schiedam. Het is jammer dat de kinderstraatfoto's weer zo weinig van de straat zelf tonen. Maar de andere 100 foto's vergoeden dit gemis ruimschoots. Deze publikatie is niet in de boekhandel verkrijgbaar, maar uitsluitend te bestellen bij de auteur (tel. 010-4746510). (P.F.) Herman Noordegraaf, Francois HaverSchmidt en Schiedam. Fonds Historische Publikaties Schiedam i.s.m. Stichting Frangois HaverSchmidt-her- denking 1994, z.pl. 1993). 184 p., ƒ25,—. Het begin van de Francois HaverSchmidt-herdenking in november 1993 bestond uit de presentatie van het boek 'Francois HaverSchmidt en Schiedam' van en door Herman Noordegraaf. Dit boek is niet alleen de weerslag van een uitgebreide studie omtrent de Schiedamse levensperiode van HaverSchmidt, maar ook een uitvoerige beschrijving van Schiedam in de tijd van deze predikant. Heel mooi is het hoofdstuk 'Portretten', waarin diverse 38

Scyedam | 1994 | | pagina 38