Schiedamse tijdgenoten van HaverSchmidt worden beschreven. Noordegraaf slaagt erin de lezer mee te slepen naar het Schiedam aan het einde van de vorige eeuw. Het boek bevat zeer kritische, uitgebreide voetnoten, vele illustraties en een register. Dat de titel op de omslag niet gelijk is aan die op het titelblad is slordig. Het register beperkt zich helaas tot de in het boek voorkomende personen. Het opnemen van bijvoor beeld de in dit werk voorkomende verenigingen zou nuttig geweest zijn. Wat betreft de inhoud is het jammer dat één persoon niet uitvoeriger geschilderd wordt, namelijk Coos HaverSchmidt-Osti, de vrouw van Fran5ois HaverSchmidt. Zij heeft toch een belangrij ke rol in zijn leven gespeeld en dat was lang niet altijd een positieve: in huis was zij de baas, maar aan het kerkelijk leven van haar man nam zij geen deel. (P.F.) Jubileumboek voetbalclub S.V.V. 39 FRANCOIS HAVERSCHMIDT HERDENKING Toegangskaarten via VVV Schiedam tel. 010-4733000 11 maart 1994,20.15 uur. Romantisch Orgelconcert door Aad van der Hoeven. NPB Westvest90. Werken van César Franck, Joseph von Rheinberger, Vincenzo Bellini, Alexandre Guilmant. 26maart 1994,15.00 uur. Grote Kerk, Schiedam. Henk van Ulsen draagt voor uit werk van HaverSchmidt, afgewisseld door orgelspel van André Verwoerd. Het Leidse Studentenkoor en -orkest 'Collegium Musicum' brengt door Ruud Koumans getoonzette gedichten uit 'Snikken en Grimlachjes' ten gehore. Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan komt er een rijk geillustreerd boek "Van Gorzen tot Harga", geschreven door Koos Rost en Kees van Opijnen. De prijs is bij intekening tot 15 maart 1994: 29.50, daarna 35,- (excl. portokos ten). Het boek komt niet in de boekhandel, maar is te bestellen bij C.J. van Opijnen, Hovenierstraat 8, Schiedam, tel. 471 3725.

Scyedam | 1994 | | pagina 39