ZAAL R.K. VOLKSBOND ARCADE R.W. Poels Eind september werd, voor buitenstaanders geheel onverwacht, de aloude feestzaal 'Arcade' gesloopt. In oorsprong is het de gehoorzaal van de in 1892 opgerichte roomskatholieke Volksbond. Vanaf november 1894 kon de bond door aankoop beschikken over het monumentale he renhuis Lange Haven 71dat voorheen werd bewoond door de heer Poortman. Het gebouw voldeed prima, maar voor bijeenkomsten met veel toehoorders moest telkens worden uitgeweken naar de zaal van de Officierentuin. Eind 1905 beschikte men over vol doende geldmiddelen om in de tuin achter het herenhuis een grote zaal te laten bouwen. Architect C.P.W. Dessing uit Gouda ontwierp een zaal van 23,70 m bij 15,40 m, geschikt voor 460 stoelen. De zaal werd uitgevoerd in ijzerconstructie met houten bekleding en tus sengevoegd metselwerk. Het interieur kreeg zachte lichtgroene kleuren. Het 'schouwto neel' werd kunstig uitgevoerd door de decoratiekunstenaar C.J. Eversen uit Rotterdam. Het ruime toneel beschikte over een ijzeren brandscherm en onderliggende kleedkamers en werd afgesloten door een sierlijk gordijn met het bondsinsigne en de pauselijke en bis schoppelijke wapens. Op de eerste verdieping achter in de zaal waren tribunes gepland, die tevens dienst konden doen als ruimten voor kleinere bijeenkomsten. De bouw werd uitge voerd door Th. Stolk en B.P.H. Wuisman. De zaal werd ingewijd op 26 augustus 1906. Niet alleen lezingen en ledenvergaderingen voor de leden van de R.K. Volksbond werden er gehouden, maar tevens tentoonstellingen, lezingen, concerten, toneelvoorstellingen, operettes en andere bijeenkomsten, o.a. van en voor de roomskatholieke scholen en diverse katholieke organisaties. In de tweede wereldoorlog werd het gehele gebouw, inclusief de grote zaal gevorderd door de Duitse bezetters. Maar ook toen de oorlog ten einde was, kon de R.K. Volksbond er nog niet over beschikken. O.a. de geallieerde troepen hadden de ruimten hard nodig. Pas op 15 december 1951 kon de bond weer over het eigen gebouw beschikken. Het oneigenlijke ge bruik had danig sporen nagelaten. De zaal kon wel worden gebruikt, o.a. voor een missie tentoonstelling en een uitvoering door de Marinierskapel, maar intussen werd gewerkt aan een herstel- en vernieuwingsplan. Zo kon op 14 december 1952 de vernieuwde grote zaal in gebruik worden genomen en door deken R.J. Reijnen worden ingezegend. In 1954 werd de boven de ingang prijkende naam 'R.K. Volksbond' gewijzigd in 'Arcade'. De laatste jaren heeft de zaal dienst gedaan als verkoopruimte voor sportartikelen. In sep tember 1993 kwam het plotselinge einde. Bij de sloop kwamen de uit 1906 stammende ij zeren bogen van de dakconstructie en de oude schilderingen op de zijmuren weer tevoor schijn. (Wie ons meer over de geschiedenis van deze zaal kan vertellen wordt daartoe van harte uitgenodigd.) 66

Scyedam | 1994 | | pagina 26