NIEUWE UITGAVE H. Faber - Rekenschap van een zoektocht. Een autobiografie. Ten Have Baarn 1993, pp 279 Graag vestig ik de aandacht op de in september vorig jaar verschenen levensherinneringen van onze oud-stadsgenoot dr. H. Faber (geboren 1907). Deze was van 1937 tot 1948 pre dikant in Schiedam voor de Nederlandse Protestantenbond (waar hij, maar dit ter zijde, nog steeds regelmatig diensten leidt). Schiedam komt in zijn memoires uitdrukkelijk aan de orde. Hij geeft een korte beschrijving van het Schiedam uit die tijd en van de NPB-af- deling in het bijzonder. Tijdens de oorlog moest Faber onderduiken. In de jaren dertig was hij voorzitter geweest van de volksbeweging tegen het opkomend nationaal-socialisme 'Eenheid door Democratie' en als zodanig verdacht. De eerste dagen na de overgave is hij dan ook uren bezig geweest met het verbranden van archiefmateriaal. Hij ontsnapte maar net aan de gijzelingen. Na D-day (1944) keerde hij weer terug naar Schiedam. Na de oor log was hij lid van het voorlopig stadsbestuur en lid van de commissie voor geestelijke we deropbouw. Als zodanig heeft hij vele malen de Schiedamse bevolking via de lokale radio toegesproken. Vermeldenswaard is ook nog dat Faber mede-oprichter en voorzitter was van de Wetenschappelijke Kring. Deze bestaat, zoals bekend, nog steeds. Is deze autobiografie, die bijna een eeuw omspant, interessant voor een ieder die geïnte resseerd is in de kerkelijke, religieuze en maatschappelijke ontwikkelingen, ook over Schiedam vinden we in kort bestek enige markante herinneringen. (Herman Noordegraaf) OVERZICHT PUBLIKATIES ROND FRANCOIS HAVERSCHMIDT HERDENKING Bij de boekhandel kunt u onderstaande uitgaven kopen: - Herman Noordegraaf, Francois HaverSchmidt en Schiedam, 25,- Bij uitgeverij Querido is verschenen: - Snikken en grimlachjes, poëzie uit den studententijd. Tekst naar de zesde en zevende druk. 30,40 - Familie en Kennissen. Verhalen met de originele illustraties van J. Hoynk van Papendrecht. 40,40 - Winteravondvertellingen. Verhalen, nu voor het eerst in boekvorm bijeen, 40,40 - Rob Nieuwenhuys, De dominee en zijn worgengel. Over leven en werk van Franqois HaverSchmidt, tweede zeer vermeerderde druk. 50,40 Verder is verschenen: - Snikken en grimlachjes. Academische poëzie van Piet Paaltjens. 12,50 - Francois HaverSchmidt, verzamelde gedichten in handschrift, 84,- - Peter van Zonneveld en Nop Maas (red.) Franqois HaverSchmidt en zijn tijd. Werkgroep 19e eeuw Leiden 1994. In juni verschijnt een uniek herdenkingsboek met werk van HaverSchmidt (voordrachten, gedichten, tekeningen, preken, getuigenissen van tijdgenoten etc.). prijs ca. 55,- CD PASSAGE ORGREL Eind 1992 is een CD uitgebracht met opnamen van diverse organisten op het het Passage-orgel. Te koop bij de firma Hakkert, Hoogstraat Schiedam. Prijs 30,-. Een geluidsbandje met dezelfde muziek is alleen verkrijgbaar bij de heer P. Foncke, telefoon 010-426 39 57. Prijs 20,-.

Scyedam | 1994 | | pagina 35