COLLEGEVORMING IN SCHIEDAM, 1962 - 1990 Drs P. Vermaas Op 2 maart van dit jaar zijn er gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De Schiedammers die de moeite namen om op die dag via de nieuwe stemmachine hun stem uit te brengen, bepaalden toen hoe de gemeenteraad er nu uit ziet. Zoals kiezers bij de afgelopen kamerverkiezingen een parlement kozen, maar géén regering, zo koos kiesgerechtigd Schiedam een gemeenteraad, maar géén college van B &W. De Ws: de wethouders, werden gekozen uit en door de door de burgers gekozen gemeenteraad, op basis van een proces dat als 'collegevor ming bekend staat. Over deze collegevorming; de strijd om de wethouderszetels handelt dit artikel. Wat houdt dit begrip precies in en: Hoe verliep de collegevorming in Schiedam de laatste decennia?, zijn vragen die hieronder aan de orde zullen komen. Wat staat er op het spel? In de eerste vergadering van de nieuwgekozen raad moeten de wethouders worden geko zen. Voordat dit gebeurt is doorgaans al bekend hoe in de komende raadsperiode het nieu we college van B W eruit zal zien. Na de verkiezingen hebben de onderhandelaars van de fracties immers een aantal maanden de tijd gehad om met elkaar te onderhandelen over collegedeelname. In dit onderhandelingsproces staan de volgende zaken op het spel. In de eerste plaats gaat het om de vraag welke partijen de komende vier jaar de collegepartijen zullen zijn. Voor de Schiedamse kiezer is dit waarschijnlijk de belangrijkste vraag. In de tweede plaats is belangrijk op basis van welke beleidscompromissen de partijen elkaar gevonden hebben. Anders gezegd: Tot welk collegeprogramma heeft de collegevorming geleid.' Een derde aspect betreft de krachtsverhoudingen binnen het college. Hoeveel wethoudersposten hebben de partijen in de onderhandelingen geclaimd en hoeveel hebben zij er uiteindelijk gekregen? Welke partij heeft zijn aantal raadszetels het meest succesvol om weten te zet ten in wethouderszetels? Een laatste aspect betreft 'de poppetjes'Welke personen komen er in het lokale dagelijks bestuur? Binnen een zekere tijdsdruk moeten vertegenwoordigers van de partijen de onderhandelin gen voeren. Meestal zijn de lijsttrekkers, de fractievoorzitters, en kandidaat-wethouders de belangrijkste onderhandelaars van de partijen. De onderhandelingsdelegaties van de partij en bestaan gewoonlijk uit zo'n drie a vier personen, die de onderhandelingsresultaten in meer of mindere mate terugkoppelen naar fractie, bestuur en leden van hun partij. Een bescheiden rol is er in de onderhandelingen weggelegd voor de burgemeester. Van hem wordt immers verwacht dat hij boven de partijen staat en zich afzijdig houdt van de partij politieke strijd die de college vorming met zich meebrengt. Wel komt de burgemeester in beeld als het gaat om de vraag welke portefeuilles hem toevertrouwd worden (of: blijven). In de eerste vergadering van de nieuwe raad is het gebruikelijk dat elke fractie vanuit haar eigen positie terugblikt op de gevoerde onderhandelingen. De verkiezing van de wethou ders die daarop volgt, kent in de regel geen verrassingen en is een formele bekrachtiging van wat in de onderhandelingen reeds is vastgelegd. 44

Scyedam | 1994 | | pagina 4