als, Charlie Chaplin. Maar die speelt verder ook geen rol. Dan is Bet weer commandant van de vrijwillige brandweer, die op oefening gaat. U begrijpt al waar dat op uitdraait: lekker geknoei met water. In het begin van deze scene komt Bet aanstappen aan het hoofd van een groot muziekcorps. Dit is de Marinierskapel geweest, die op deze manier nog aan de film heeft meegewerkt, (zie noot 2). In een ande re scene blijkt de knecht van de bakkerij in de deegbak te zitten en Bet en Hein willen hem er uit halen. U begrijpt het al. In de film komen enkele opnamen voor van Amsterdam: het Centraal Station en straatbeelden met trams. Er zijn mooie nachtopnamen van een grote stad met de lichtreclame van het Grand theater en een reclame met koffiepot en kopje en de tekst "van Nelle koffie - proeven is koopen," die aan en uit gaat. Er zijn geen buite nopnamen van Schiedam te herkennen. In de film "Bet koningin van de Jordaan" is Bet Plomp een marktkoopvrouw in vis, in "Bet naar de Olympiade" is Bet Verdries de vrouw van een bakker. De Bet in "Bet in de Penarie" heeft in de jordaan een cafe. Bet zelf kan dus steeds een andere achtergrond heb ben, maar altijd wordt Bet in de film vertolkt door Adrienne Solser. Volgens een kenner van de Nederlandse zwijgende film heeft de "Olympiade" film nog het minste "verhaal" van alle Bet films (zie noot 2 Bet is blijkbaar een naam met een hoog jordaangehalte, want de nog steeds bekende film "Bleeke Bet" heeft niets met de genoemde Bet films te maken. Er bestaan zelfs twee ver sies, een zwijgende uit 1923 en de latere sprekende film met een geheel andere bezetting o.a. Fien de la Mar, Corrie Vonk en Johan Heesters. Het liedje "Ik wil gelukkig zijn" van de film is nog wel bekend. Acteurs in "Bet naar de Olympiade".Adrienne Solser: tante Bet Verdries, Alex de Meester: Hein, haar echtgenoot minister. Gerrit Haak, R.de Wilde, M. Monnikendam: juryleden. R.Fucht: een oude koloniaal.Folkert Kramer: Barbarossa (een gevreesd Telegraaf journalist). Dorus Rijkers en Hugo Blom (imitatie C. Chaplin). Leerlingen van de A. Solser filmschool: Lenny Samson, mevr. M. Clements, Rita Stoel, A. Mossel jr en D. Drinkwater. Regie: Theo Frenkel sr. Decor: Aug. Mattisen, scenario A. Boesnach, camera: F. Gauthier. Produktie: Eureka Schiedam, met aldaar opgenomen binnenopna men. Een van de spelers is later, vooral in het buitenland, bekend geworden. Gerard Crochet, die eigenlijk Gerrit Haak heette en van 28 juli 1909 tot 22 juli 1964 leefde, was in de film een van de jury leden. De jury volgde Bet overal om te beoordelen of zij naar de Olympiade mocht. In een kranteninterview, gepubliceerd op 13 mei 1961, vertelt Crochet dat hij als 16 jarige leerling van de A.Solser filmschool meespeelde. Crochet: "We moes ten allemaal een rode neus hebben, want de jury was altijd een beetje dronken." (De film was wel zwart /wit). Ik goochelde toen al tussen de bedrijven door." Crochet is later een bekend goochelaar geworden. Hij is ook de oprichter geweest van het Rotterdamsch Operette gezelschap. Bet heeft de Olympiade zelf nooit gezien, vóór het zover was schrok zij wakker: alles was immers maar een droom. Er waren nog drie films in voorbereiding: "Bet de moderne behangster", "Bet Antiquaire" 91

Scyedam | 1994 | | pagina 15