KORT LEVENSBERICHT VAN DS. C. VONK Herman Noordegraaf Op 22 november 1993 overleed op 89-jarige leeftijd ds. C. Vonk, die ruim 40 jaar predikant is geweest in Schiedam; allereerst van de 'gewone' gereformeer de kerk en later van de vrijgemaakte gereformeerde kerk. In dit artikel geven wij een kort levensoverzicht van deze voor Schiedam en zelfs landelijk beteke nisvolle persoonlijkheid. Cornelis Vonk werd op 13 mei 1904 in Gameren in de Bommellerwaard geboren als zoon van Evert Vonk en Gerardina Christina Broer. Hij was de op één na jongste in het gezin van 9 kinderen. Zijn vader was er gereformeerd predikant. Deze had een sterke taalkundi ge belangstelling die we bij zijn zoon terugvinden. In zijn schaarse vrije tijd verdiepte ds. Vonk jr. zich later onder meer in de etymologie en in het vergelijken van woorden en begrippen in uiteenlopende talen. Gevolg van de taalkundige interesse van zijn vader was ook dat deze zijn zoon al voor zijn gymnasiumtijd onderwees in de beginselen van het Grieks en het Latijn. Vonk bezocht het gymnasium in Utrecht en in Hilversum, waarna hij zijn studie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam begon (1923). In 1929 betrok hij, nog geen 25 jaar oud, de pastorie in Baarland (Zuid-Beveland). Kort daarvoor, op 7 februari 1929 was hij getrouwd met Rijkje van Hall. Uit hun huwelijk zouden 7 kinderen geboren worden. De korte tijd van het predikantschap in Baarland bracht een beslissende wending in Vonks theologisch denken. De gereformeerde theologie, zoals hij die in zijn studie gedoceerd had gekregen, bleek hem te intellectualistisch, te zeer tot een systeem gemaakt om recht te doen aan de vragen, zoals hij die tegenkwam in zijn gemeente. Hij voelde zich na een jaar leeg gepreekt. Hij vond een nieuw oriëntatiepunt in een hernieuwde studie van de Bijbel, die hem inzichten opleverde die afweken van de toen overheersende theologi sche opvattingen in de gereformeerde wereld. Deze ontwikkeling zou vergaande gevolgen krijgen. Inmiddels beriep in 1932 de kerkeraad van de gereformeerde kerk in Schiedam de 28-jari- ge ds. Vonk. Gezien het zich uitbreidend ledental was namelijk besloten tot het beroepen van een derde predikant. Vonk aanvaardde dit beroep en deed op 27 september zijn intre de. 's Ochtends werd hij door ds. J.F. Jonkers, een van de Schiedamse predikanten, beves tigd in de Oosterkerk aan de Rotterdamsedijk, terwijl hij 's avonds zijn intrede deed in de Julianakerk aan de Burg. Knappertlaan. Dit kerkgebouw stond er nog maar pas. Het was op 9 maart 1932 in gebruik genomen om in de snel groeiende westwijk het groeiend aan tal kerkbezoekers op te kunnen vangen. Vonk kreeg een uitgebreide wijk te bearbeiden van, zoals dat in kerkelijke termen heet, 1.700 zielen. Hij woonde in deze wijk. Allereerst op de Burgemeester Knappertlaan 90 en vanaf 1936 op de Willem de Zwijgerlaan 21. Vonk had een overvol bestaan: hij was present in de gemeente door onder meer veel huis bezoek te doen, preekte zondag aan zondag twee keer en studeerde daarnaast hard. Intussen verscherpten zich de theologische tegenstellingen binnen de Gereformeerde Kerken in Nederland. Centraal punt daarin was vooral een verschil van inzicht betreffen de de veronderstelde wedergeboorte als grondslag voor de kinderdoop. Eén van de centra le figuren bij de oppositionele minderheid was de Kampense hoogleraar in de theologie K. 101

Scyedam | 1994 | | pagina 25