grootse huldiging aangeboden in Musis Sacrum. Veel waardering had hij daarbij ook voor het bloemstuk dat hij van de "synodale" gereformeerde kerk van Schiedam had ontvan gen. Eerder namelijk, in 1965 en 1966, hadden de kerkeraden van de gereformeerde ker ken in Schiedam en Vlaardingen alsmede de classis de schorsing en de afzetting van ds. Vonk de besluiten tot schorsing en afzetting niet meer verantwoord geacht. Zij spraken hun leedwezen uit over hun aandeel in de gemeenschappelijke schuld. Deze uitspraken hadden overigens geen verdere toenadering tot gevolg; daarvoor waren de ontwikkelingen in beide kerken te zeer een verschillende richting uitgegaan. Wel was ds. Vonk terug zien de op de vrijmaking van mening dat de kerkscheuring niet nodig was geweest. Inmiddels werd Vonk in de jaren '60 voor de tweede maal met een kerkscheuring gecon fronteerd. Hij werd beschuldigd van ontrouw aan de belijdenis. Met een aantal anderen werd hij te licht in de leer gevonden. Zij werden in 1967/68 'buiten verband' van de vrij gemaakte kerk geplaatst (vandaar dat men toen van binnen- en buitenverbanders kon spre ken), De 'buitenverbanders' noemden zich de Nederlands gereformeerde kerken. Vonk werd zelfs het mikpunt van vrijgemaakte publicisten die hem beschuldigden van verval sing van de leer. Ook deze scheuring heeft Vonk veel verdriet gedaan. Zijn gemeente bleef hem trouw. In 1973 ging hij met tegenzin met emeritaat. Graag had hij nog verder gewerkt in de gemeente. Hij bleef in Schiedam wonen in de Willem de Zwijgerlaan. Hij bleef publiceren tot zijn gezondheid het niet meer toeliet. De laatste jaren waren moeilijke jaren voor hem. In 1988 overleed zijn vrouw met wie hij bijna 60 jaar lang lief en leed had gedeeld. "Ik schreef in haar tijd", zoals hij eens zei. Na zijn overlijden werd hij, die zoals hij het ooit uitdrukte zelf een kerk vol mensen had begraven, op vrijdag 26 november 1993 op de Beukenhof in Schiedam begraven. Bronnen: A, van der Blom/J.J. Donkers Azn - De Geschiedenis van de Gereformeerde Kerk van Schiedam, Schiedam 1981 Diverse kranteberichten n.a.v. het 40-jarig ambtsjubileum Een aantal in memoriams. Voorts verstrekte mevr. G. Chr. Slot-Vonk nog een aantal gegevens, waarvoor mijn dank. 104

Scyedam | 1994 | | pagina 28