Op 16 april kwam in de vergadering een schetsontwerp ter sprake, dat werd goedgekeurd. Begrote kosten: 750,De betalingen door de S.G. zijn in het kasboek verantwoord per 3 juni en 25 augustus 1952. Uit een en ander mag blijken dat het initiatief, de opdracht en de bekostiging lagen bij de Stichting de Schiedamse Gemeenschap. De steen werd op zaterdag 23 augustus 1952 's middags om 4 uur onthuld door de gezant van de Zuid-Afrikaanse Unie, Z. Exc. Kol. P.I. Hoogenhout. In 1991 verdween de steen uit de gevel. Een serie panden in de Lange Kerkstraat was inmiddels eigendom van het kledingconcern C A, teneinde daar een (ABC-)warenhuis te vestigen. Het bedrijf liet de steen verwijderen maar zegde toe dat deze te zijner tijd wederom in de gevel van het nieuwe gebouw een plaats zou krijgen. In december 1993 herinnerde de Historische Vereniging Schiedam de gemeente aan de belofte van C A. Aangedrongen werd op dezelfde plaats in de nieuw gevel. Hierop werd door de architect in overleg met de gemeente de plaats van herinmetseling bepaald. In de eerste helft van april 1994 werd de fraaie steen aangebracht in een gemetseld muur gedeelte rechts van de ingang van het winkelcomplex. De plek is wel fraai, maar gecon stateerd moet worden dat dit toch een acht- a tiental meters links is van de indertijd door de gemeentearchivaris na archiefonderzoek bepaalde oorspronkelijke plaats. Overigens overheerst tevredenheid met het uiteindelijke resultaat van behoud en aanbrengen. 106 23 augustus 1952: de onthulling van de Van Riebeeck-steen in de gevel van de Lange Kerkstraat 36, door de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kol. Hoogenhout. (foto: Breur)

Scyedam | 1994 | | pagina 30