IMPRESSIE GROTE KERK - SCHIEDAM 26 MAART 1994 Maarten Verkade De afstand van mijn woonplaats naar Schiedam is tamelijk groot. Maar op deze zaterdag zou HaverSchmidt in de Grote Kerk worden herdacht! Dit méé te hebben beleefd vat ik samen in een enkel woord: groots! Bij het binnenkomen al. De Grote Kerk zoveel mensen! de burgemeester met ambtsketen later de minis ter-president het Leidse muziekgezelschap "Sempre Crescendo". Maar de hoogste bezoeker was de lentezon! Het schijnsel van de honderden kaarsenvlammen op blinkende luchters verfragielde wel in het uitbundig binnenstromende zonlicht. Hun bevende broosheid deed de moeizame volharding van het zoveel-kaarsen-moeten-aansteken vergeten. In het Hoofdkoor waar het licht meer gesluierd door Richters' gebrandschilderd vijfluik binnenviel glansden ech ter de vlammen op. Weerkaatsend in het koper. Als van goud. Ik dacht terug aan lang geleden. Destijds had koster Van Put een heel team van "Jonge"Kerk" -leden onder zijn gezag. Hun taak was het om op hoogtij-avonden zoals de Kerstnacht en de uitvoering van de Matthaeus Passion (Eduard Flipse!) "de kronen aan te steken". Een karwei! Boven je macht kaars na kaars bereiken met je lange stok, aan het boveneind waarvan de brandende pit zat. En pas op datje geen kaars omstoot! Koster Van Put had groot gezag! Hetzelfde ritueel, maar omgekeerd, voltrok zich na afloop: het doven van de kaarsen. Nu, op deze zaterdagmiddag, was het feest van zonlicht en glans overspoeld door muziek. Als blies de hoge archangel op de orgeltop telkens ingehouden mee op zijn twee gouden bazuinen. De Grote Kerk is geen kathedraal die opstreeft in hoge ijlte. Bijna drie eeuwen lang is aan haar nederigheid gewijzigd, toegevoegd. Zö is haar éénvoudige drieheid gegroeid tot weidse harmonie. Die tot aan de helft van deze eeuw nog geaccentueerd werd door een doordacht op elkaar afgestemd zijn van het uit verschillende eeuwen stammende 'meubi lair'. Nu echter, op deze HaverSchmidt-herdenking, was de brutale bankenzee als het ware bedekt door een mensentapijt. Weer gingen mijn gedachten terug naar de vijftiger jaren, er was in de zuidelijke kerk muur een gedenksteen ter herinnering aan de grote restauratie en aan G.W. van Bergen Walraven aangebracht. Wij, jongeren, hamerden er toen op dat iets dergelijks zou moeten herinneren aan Francois HaverSchmidt. Voor niet weinig Schiedammers toen nog in levende herinnering. En aan Arent Fransz., die al in 1566 met goedvinden van de Stadsregering vanaf de kansel hier zijn evangelische sermoenen hield. Totdat hij bij de komst van Alva uit de stad gebannen werd. Beide vliegers gingen niet op. Eindelijk is, sedert december vorig jaar, een deel van die wens verwerkelijkt! Tegen de westwand van de zuidbeuk hangt in brons HaverSchmidts profiel. Aflossing van een ere schuld! En op deze middag, honderd jaar na zijn dood, waren zovelen gekomen om mede die schuldaflossing te vieren. 108

Scyedam | 1994 | | pagina 32