ANDRÉ BOESNACH André Boesnach en Eureka André Boesnach werd geboren op 12 januari 1896 in Pretoria Afrika Hij was de zoon van Adrienne Solser, uit haar tweede huwelijk. Hij kreeg zijn opvoeding in België en is nog medisch student in Leuven geweest. Maar al op 17-jarige leeftijd trok hij naar Parijs om zich als regisseur en leider van een filmstudio te bekwamen. Hij is daar ook op de artistieke tekenschool geweest en heeft de proef van opname operateur afgelegd. Na drie jaar Parijs heeft hij ook in Berlijn, Wenen en Rome studies gedaan. Vanaf 1923 is hij met de produktie begonnen van de zogenaamde Bet films met Adrienne Solser. Daarvoor moest tegen hoge kosten in Parijs een filmstudio worden gehuurd. (Zie noot 1). We komen de naam tegen van "Hollando Belgica Film Mij. Eureka" gevestigd in Paris, Bruxelles en Rotterdam (Goudse singel en later Oppert). Of er werkelijk in Brussel en Parijs een (distributie)kantoor was is moeilijk meer na te gaan. En op 16 mei 1927 staat er een eerste berichtje in de krant: Boesnach vestigt filmonderneming in vroegere "Odeon". Odeon omvatte een heel complex bestaande uit een café-restaurant, kegelbanen en biljart zaal en grote zaal, in 1912 opgezet door sociëteit "de Vereeniging". Zij was gevestigd aan Tuinlaan 112-114 en Plein Eendragt. Al in 1919 werd het complex verkocht. Er vestigde zich de Wester Garage. En later dus de filmonderneming. De zaak werd verbouwd en ingericht. Men maakte zich op om de eerste film, waarvoor Boesnach het scenario al had geschreven en ook de regie zou gaan voeren, te gaan opnemen. Dan komt op 21 maart 1928 het schokkende bericht: Boesnach is dood. Hij was al een paar dagen ziek, griep, maar dit kwam toch geheel onverwacht. Onder grote belangstel ling is hij vanuit Plein Eendragt op de Algemene Begraafplaats begraven. De hele plech tigheid is verfilmd. Mevr. Solser, die nu als direktrice optreedt deed een beroep op Theo Frenkel sr. om de regie te gaan voeren en een maand later begint men met de opnamen voor "Bet naar de Olympiade". in leven directeur van de Studio „Eureka na een korte hevige ongesteldheid zacht en kalm is ontslapen. Mevr. ADR. SOLSER. Schiedam, 21 Maart 1928. Overlijdensadvertentie 1928 Adrienne Solser en haar dochter Engelina Jeanette d'Oliveijra (geboren 13 augustus 1912 in Amsterdam). Tot zijn overlijden was ookA. Boesnach op dit adres ingeschreven. De vader van A. Boesnach, Louis Joseph Boesnach was toen geneesheer te Godesberg Duitsland Hierdoor deel ik den Heeren Directeuren mede, dat mijn eenige zoon Hoofdstraat 219. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 24 dezer te des n.m. 2 uur van uit het Studio „Eureka", Schiedam. verschenen in het NWC. De advertentie verscheen een week na de begrafenis. De "Heeren Directeuren zijn de bioscoopdirec teuren. Opvallend is dat in het krantenver slag wordt vermeld dat op de begrafenis ook gesproken is door een broer van de overlede ne, maar dit kan een halfbroer zijn geweest. Op de Hoofdstraat woonde van november 1927 tot december 84

Scyedam | 1994 | | pagina 8