HISTORIE ACTUEEL R.W. Poels maart 1994 SINGELKERK GERED Maandag 6 december 1993 leek het langzame einde in te luiden van de Singelkerk, de van 1881 daterende rooms katholieke neogotische basiliek toegewijd aan de H. Liduina en Onze Lieve Vrouw van de Heilige Rozenkrans. Enkele jaren geleden al waren er netten in de kerk gespannen en was de zuidelijke kruisbeuk afgezet wegens gevaar voor vallend gesteente. Na een inspectie in november vorig jaar bleek het zelfs noodzake lijk op korte termijn meer dan de helft van de kerk buiten gebruik te stellen. (Voor de kerst nachtmis werd om die reden uitgeweken naar de Hervormde St. Janskerk, waar aldus voor het eerst sinds eeuwen weer een katholieke viering werd gehouden.) Vanaf 6 december werd halver wege de kerk een houten scheidingswand gebouwd, omdat het voorste deel van de kerk te gevaarlijk werd door mogelijk vallend gesteente. Toch was er toen nog steeds een beetje hoop op een gunstige wending na enkele jaren van onze kerheid. Maar alom werd toch gevreesd voor on afwendbare sloop. Doordat jaren geleden de grondwaterstand was verlaagd, waren de houten heipalen gaan rotten met verzakken en scheuren van het prachtige kerkgebouw tot gevolg. Alle mogelijkheden om met overheidsgelden de fundamenten te herstel len leken uitgeput. Dit ondanks het feit dat de kerk een beschermd rijksmonument is. De begro te kosten, die de laatste jaren waren opgelopen van 2 a 3 miljoen gulden tot meer dan 10 mil joen, waren door de steeds kleiner wordende kerkgemeenschap niet zelf op te brengen. In 1992 greep het parochiebestuur naast de TRIBK, de Tijdeljke Rijkssubsidieregeling In standhouding Beschermde Kerkgebouwen. En vorig jaar bleek ook geen geld beschikbaar in de zgn. Knelpuntenpot. Gelukkig vond het kerkbestuur in de gemeente Schiedam een sterke bondgenoot. De toegedachte prominente plaats van het kerkgebouw aan het nieuw te vormen plein bij het nieuwe bestuurs- en cultureel centrum, bracht op de valreep red ding. Dit stedelijk project profiteert van de Kerk van O.L.Vr. Rozenkrans, thans St. Liduinabasiliek, in de nu verdwenen intieme omgeving. 135

Scyedam | 1994 | | pagina 19