Op de eerste verdieping is een fraai bewerkte en gesneden erker met glas-in-lood. De stijlen hebben geschubde versieringen, het balkonnetje er boven wordt gedragen door zes konsoles in de vorm van leeuwekoppen. De panelen van de erker bezitten wat "naïef' snijwerk met fruitschaal, druivetrossen en zwanen. De bovenlichten van de 4 overige ramen hebben een strook glas-in-lood. De tweede verdieping heeft op de erker een balkon met diagonaal hekwerk van hout en dubbele balkondeuren. De ramen op de tweede verdieping hebben, nogal curieus, kwasi-gotische vormen. Alle vensters zijn op een ordentelijke manier afgezet met hardstenen hoekstukken en gekamde rollagen. De rechter zijgevel heeft enkele trappehuisramen met glas-in-lood. Alle glas-in-lood-ramen in het pand hebben Jugendstill-motief. Het interieur bevat nog de (eenvoudige) originele trappen met leuningen. In de hal bevinden zich twee ovale reliëfs met Jugendstill-omlijsting en met voorstellingen van waterpartijen met waterplanten, bootjes, zwaan en reeën, in de kleuren groen, licht bruin grijs en wit. In de wand van de serre aan de achterzijde van het pand is een reliëf met voorstelling van een luitspeler, met eenvoudige rechte omlijsting. De maker van de uit de bouwtijd stammende, fraaie en thans nog wonderlijk gave reliëfs is onbekend. Verder bevinden zich op de eerste verdieping onder de trap een oud fontijntje, en in de werkplaats als stut voor de eerste verdieping een tweetal (giet)ijzeren standvinken. - De plek en het pand hebben ook nog op een ander gebied historische waarde. Aldaar is meer dan een eeuw een vetsmelterij en kaarsenfabriekje geweest. In 1854 startte P.J. Willems op de plaats van dit pand een vetsmelterij/kaarsenmakerij, Circa 1890 nam Vlek deze over, waarna in 1906/1907 het huidige pand werd gebouwd met werkplaats voor de vetsmelterij en kaar- senfabrikage. Later groeide de zaak uit tot een drogisterij. Tot het vertrek van de drogisterij uit dit pand in de jaren zeventig bleef de kaarsenmakerij in bedrijf. - Naar onze mening bieden bovenstaande gegevens genoeg argumenten om het pand op dezelfde plaats te her bouwen met gebruikmaking van zo veel mogelijk aanwezige onderdelen. Herbouw is zowel in als buiten Nederland een steeds meer aanvaard alternatief voor sloop aan het worden. - Gezien de stijl van het pand, de gebruikte materialen en de geringe ouderdom moet het financiëel mogelijk zijn herbouw te laten plaatsvinden. Lange Kerkstraat 23 t/m 29. Geheel rechts het Jugendstillpand uit 1906/1907. De twee rechter panden zijn in september 1994 gesloopt. Alleen het pand geheel links staat nog overeind. Door de sloop verdween ook de Baansteeg, midden op de foto (foto: J.L.M. Kies, april 1993) 145

Scyedam | 1994 | | pagina 29