NIEUWE UITGAVEN Arie Bijl, Kethelse toestanden. Herinneringen van een boerenzoon. Boekhandel Mercurius, Schiedam, 1994. 96 blz. - 24,50. Een waardevol document voor iedereen die iets over de geschiedenis van Kethel en Spaland wil lezen. Als u wilt weten wat vuik, zwing, jodenkaas, ouwerkerker, biggensnijder of zwad bete kent, dan moet u dit boekje beslist aanschaffen. Arie Bijl, nu 78 jaar oud, beschrijft op zeer leesbare manier het vroegere boerenleven, de oranjefeesten, de middenstand, molenaars, dokters en dominees. Een logisch verband tus sen de onderwerpen is niet altijd aanwezig. Bij sommige van de prachtige verhalen en anekdotes is het helaas onduidelijk over welk tijd Bijl het heeft. Heel overzichtelijk is het register van namen. Bij de inhoudsopgave is het een en ander misgegaan: hoofdletters ontbreken en de pagina's staan vóór de hoofdstukken. De prijs 24,50) vind ik naar verhouding te hoog. 15,- zou beter op zijn plaats zijn geweest. P.F. Henri Hartog, Niks dan last en weegluizen. Verzameld proza. Met een nabeschouwing van F. Bordewijk. Signum, Amsterdam, 1994. 253 blz. - 34,50. De uitgave is mede mogelijk gemaakt door het Fonds Historische Publikaties Schiedam. Henri Hartog (1870-1904) was een Schiedamse onderwijzer, die ondanks zijn zwak gestel met hartstocht gewerkt heeft. Hij schreef enige zeer rake schetsen over het Schiedamse en Rotterdamse volksleven, dat hij van zeer nabij kende. Deze verhalen werden na zijn dood uitgegeven onder de titel 'Sjofelen' met een lovend voorwoord van Lodewijk van Deyssel. 'Hartog was een eerlijk en nauwgezet artist', schreef Van Deyssel. In 'Eene bevalling', 'Een zomeravond' en 'Buurtleven' wordt het uitzichtloze leven van de Schiedamse bevolking verhaald. Vrouw Wissel, die al haar kinderen zag sterven, is juist uit het kraambed, als haar man, een dronkaard, op de branderij ontslagen wordt. Vrouw Muis heeft haar man naar het gek kenhuis zien brengen, en bemerkt, dat haar zoon op zijn vader gaat lijken. 146 Bewaard gebleven glas in loodramen uit het pand Lange Kerkstraat 29 (foto: R W. Poels)

Scyedam | 1994 | | pagina 30