Pas nu (1994) heeft men besloten 'Sjofelen' opnieuw uit te geven, een zeer waardevol ini tiatief. In de heruitgave is de tekst in de huidige spelling omgezet (door wie is onduide lijk). Maar bij een herdruk is het toch gebruikelijk de oorspronkelijke titel ('Sjofelen' in dit geval) ongemoeid te laten! Waarom dan nu opeens de titel 'Niks dan last en weeglui zen'? En waarom is de logische, chronologische volgorde van de eerste uitgave bij twee verhalen veranderd? Voorts vind ik het jammer dat de prachtige Jugendstill tekening die de eerste druk van 1904 sierde niet op de voorkant is afgedrukt. Tot slot verbaast het mij dat het prachtige voorwoord van Van Deyssel is vervangen door een stukje van Bordewijk uit 1946. P.F. Een gezant van de Koning. Uit het leven van H. Hofman. Evangeliedienaar te Schiedam, onder redactie van P. de Vries; uitgegeven bij Drukkerij Gebrs. Verloop, Alblasserdam. Eerste druk 1993, tweede druk 1994, pp 83, ill.. ISBN 90-71287-03-3. Prijs 10,50. Voor wie geïnteresseerd is in de kerkelijke kaart van Schiedam en de geschiedenis daar van is het boekje "Een gezant van de koning" van belang. Daarin zijn gegevens te vinden over een kleine kerkelijke groepering aan de rechterflank van de reformatie in Schiedam. Deze orthodox-protestantse groep kerkte eerst in een ruimte in de Boterstraat en sedert de tweede helft van de jaren vijftig in de zogeheten Plantagekerk in de Lange Nieuwstraat. Jarenlang was ds. H. Hofman daar voorganger. In deze uitgave zijn een levensschets van Hofman te vinden, herinneringen van G.J. van den Enden, die veel met Hofman samenge werkt heeft (eerder verschenen in Scyedam van maart 1986), een toespraak van dhr. Van den Enden bij het veertig-jarig ambtsjubileum van Hofman en ten slotte een preek van Hofman. Veel aandacht krijgt in het aan deze bevolkingsgroep eigen zijnde taalgebruik de geloofsbeleving en godsdienstige ontwikkeling. Herman Noordegraaf Het Plantageboek Op de Monumentendag op 10 september j.l. stond in Schiedam het oudste stadspark in Nederland, de Plantage, centraal. Ter gelegenheid daarvan verscheen Het Plantageboek. Markante bewoners aan het woord over het leven rond het oudste stadspark van Nederland. Het werd geschreven door Nathalie Lans. Het bevat een historische inleiding en interviews met een groot aantal mensen die rond de Plantage wonen. Het geheel is rijkelijk geïllustreerd met foto's. De prijs bedraagt 19,50. Het boek is te verkrijgen in de Schiedamse boekhandel of bij FreeLans aan de Grote Markt 4 te Schiedam (tel. 010-4269247). Daar werd het boek de avond te voren op een gezellige bijeenkomst gepresenteerd.

Scyedam | 1994 | | pagina 31