JAN DE ZANGER, EEN GEËNGAGEERD KINDER BOEKENSCHRIJVER Jan Ferdinand de Zanger werd op 4 juli 1932 aan de Vlaardingerdijk te Schiedam geboren. Vader was een kan toorklerk. Vanuit het huis had men nog uitzicht over de uitgestrekte weilanden, waar later de wijk Nieuwland zou worden gebouwd. In de Aleidastraat en aan het Rubensplein waren voor de oorlog tweedehands boeken- zaakjes. Daar kocht Jan z'n eerste boeken, want Jan hield van lezen. Naar de lagere school aan de Laan was het een flink stuk lopen en daarna naar de Rijks-HBS tussen Emmastraat en Broersvest was de wandeling nog langer. Zondag 28 maart 1943 werd een deel van de Burgemeester Knappertlaan, waar de familie de Zanger inmiddels woon de, gebombardeerd. Door de luchtdruk lag een paal van de schutting midden in de kamer. Het waren Engelse bom men bestemd voor de vlakbij gelegen werf Wilton- Fijenoord, waar Duitse marineboten lagen, maar de bom men zwaaiden ver af. Er vielen 17 doden en tientallen gewonden. De schade was groot. Na de aanval sleepten de Duitsers alle huisraad naar bui ten, inclusief Jan's boeken. Nog één zwart geblakerd boek wist Jan te redden en hij liep hier dagenlang mee onder z'n arm. Hij bewaarde dit boek als relikwie. Herinneringen aan deze luchtaanval hebben de kinderboekenschrijfster Anne Takens (geboren Ligthart) en de verhalenschrijver Maarten Biesheuvel, beide kleuters in die tijd, in hun boeken ver werkt. Alledrie de schrijvers woonden in dezelfde buurt en hebben elkaar misschien wel gekend. Jan vergat ook nooit hoe zijn vriend Pim gewond raakte toen een pantservuist (een Duits projectiel dat een vijandelijke tank moet doorboren) die hij gevonden had ont plofte. Dit voorval is onderwerp van het gedicht "Een rond gaatje" in de bundel "Kraaiepoten". In de hongerwinter leed de familie De Zanger gebrek. Vader las Jan uit boeken voor in deze moeilijke tijd. "We zaten onder dat schaarse lichtje, luisterden naar mijn vader. Het gaf een sfeer van bij elkaar horen, van samen iets ondergaan", zou hij later hierover vertellen. F.C. Noordegraaf jr. Gedicht "Kraaiepoten" uit "Een gat in mijn plusfour" Toen Den Hartog en Davidson en hun vrouwen uit het winkeltje aan het Rubensplein weggehaald werden hielp de man met uniform hen met een duwtje in de hoge auto ze zwaaiden naar ons iemand zei iets en we lachten maar ik durfde niet naar huis want ik had een gat in mijn plusfour 120

Scyedam | 1994 | | pagina 4