Afb.3 Grapen, datering 15e eeuw. Afb. 4 Steelpan, datering rond 1550. vanaf de vijftiende eeuw. De laag van de bestrating werd afgedekt door een dunne, heel donkere laag van houts kool, turfas, kapotte daktegels en min of meer compleet aardewerk van rond 1550 (iafbeeldingen 3 en 4). Een wirwarvan muren en goten 1550- 1600Y Het enige dat echt duidelijk is met betrekking tot deze periode, is dat het perceel dermate belangrijk was geworden voor de eigenaars dat deze allerlei maatregelen begonnen te nemen om verzakkingen tegen te gaan. Allereerst werd het terrein opgehoogd met een dikke laag klei. Met de eerste muren, die werden gebouwd in deze periode, werden geen risico's genomen: de fundering gaat tot een meter diep de klei in. Tegelijk met deze muren werden ook twee grondverbeteringsconstructies aangelegd (zogenaamde poeren, die bestaan uit een kuil met los op elkaar gestapelde bakstenen die het opgaand houtwerk moeten steunen en zorgen dat de zaak niet verzakt - a op tekening). Er werd ook een aan tal goten aangelegd, die elkaar en de muren op verschillende punten doorsnijden (de puz zel is goed te zien op afbeelding 5, b op tekening). Eén van deze goten, die door de zwaarste muur liep, was gevuld met materiaal uit het eerste kwart van de 17de eeuw (afbeelding 6). Tenslotte maakte men twee aan elkaar gebouwde bakstenen 'bakken' (waarvan de functie op dit moment volstrekt onduidelijk is) van ongeveer 30 bij 40 centi meter (c op de tekening). Al met al een tamelijk ingewikkelde situatie die ook niet veel duidelijker kan worden aangezien sporen die een aanwijzing kunnen geven van functies en onderlinge verbanden (zoals een vloerniveau) met latere activiteiten verloren zijn gegaan. Toch lijkt het niet onwaarschijnlijk dat in deze periode het eerste gebouw opge trokken is op het achterterrein, hoewel erop een kaart uit 1598 nog geen enkel bijgebouw te zien is. Een ommuurd erf n600-1750f In deze fase heeft men de uitvoering van allerlei bouwplannen voortvarend aangepakt. Er werd een aanbouw achter het huis gezet (mogelijk vergelijkbaar met die achter Lange Haven 105). Daarachter lag een erf van ongeveer 3 bij 6 meter, bestraat met ijsselsteen- 159

Scyedam | 1994 | | pagina 11