EEN ZINDELIJKE AFFAIRE De Rotterdamsche Courant van 1 augustus 1846. Eene fatschoenlijke JUFVROUW, genegen zijnde zich te ASSOCIËREN en wel of niet werkzaam te zijn in een zindelijke affaire, waartoe een kapitaaltje van 1.500 a 2.000 vereischt wordt, en dat daartoe beschikbaar moet worden gesteld, adressere zich met franco Brieven onder de letters ZZbij den Boekhandelaar J. de Munnik te Schiedam. NIEUWE UITGAVE Nathalie Lans, Het Plantageboek. Markante bewoners aan het woord over het leven rond het oudste stadspark van Nederland. Fonds Historische Publikaties Schiedam i.s.m. FreeLans Tekstschrijvers. Schiedam, 1994./ 19,50. Dit op Monumentendag verschenen werk begint met een citaat van Ferdinand Bordewijks verhaal 'De Fruitkar'. Bordewijk heeft hier op drie verschillende adressen zijn praktijk uitgeoefend: Tuinlaan 46 (deze locatie wordt door Lans niet genoemd!), Tuinlaan 18 en Lange Nieuwstraat 187. Het boek vertelt over een aantal huidige bewoners en de geschiedenis van hun huizen aan de Lange Nieuwstraat, Plein Eendragt, Makkerstraat en Tuinlaan. Nathalie Lans loopt met zevenmijlslaarzen door het Plantagegebied. Waarom het markante bewoners zijn, wordt niet geheel duidelijk. Met welke maatstaven zijn deze mensen en panden uitgeko zen? Het verhaal rond Herman Noordegraaf gaat in tegenstelling tot alle andere verslagen niet over zijn pand op Plein Eendragt, maar beschrijft de Plantagekerk en Evangelisch Lutherse Kerk. Het grote aantal oude foto's maakt dit werk tot een onmisbaar bezit, maar het is jammer dat de datering bij de meeste prenten ontbreekt. Het initiatief tot een boek als dit juich ik van harte toe. Doch de combinatie van 'het heden met een vleugje historie' bevordert de leesbaarheid van het boek jammer genoeg niet. (P-F.) H. Kiela, Schiedam, Oost en Singelkwartier. Uitgave: De Drie Glazen. 120blz.-120 foto's. Prijs 35,-. Niet in de boekhandel. Te verkrijgen bij de auteur tel. 010-4746510. 179

Scyedam | 1994 | | pagina 31