Declamatie ter gelegenheid van de liquidatie van post 1 (Buys Ballotsingel) van de Massavoeding Schiedam door 'Koos de Kapper' (W.M. Dollé) op 26 juli 1945 Betere tijden zijn gekomen 't Reedlijk denken brak weer baan, men bracht voor 't noodlijdend Holland volop deeglijk voedsel aan. Succesvol door Keukenvoeding is de hongersnood bestreden, door de hulp van bondgenooten behoort 't gevaar tot het verleden. D'uitdeelpost Centrale Keuken op de singel Buys Ballot gaat eervol in liquidatie, strakjes gaat de deur op slot. De chef, de staf en medewerkers steeds in alles homogeen, gaven hunne beste krachten tot het nut van 't algemeen. Aan de Dames medewerksters geef 'k spontaan een blijk van eer, als een leerling-bonnenplakker kwam ik bij haar in de leer. Vriendelijk, beleefd, voorkomend, gemanierd, correct, klassiek, jong en oud volgaarne behulpzaam, steeds ten dienste van 't publiek. De voortreffelijke leiding van den Heer Geurts had effect, 't gaf door welgekozen woorden bij een iedereen respect. Was onze chef door and 're zaken op de uitdeelpost absent, dan werkten wij onder de sous-chefs doorzijn voorbeeld excellent. Hulde aan waarnemendleiders Heeren v. Eek en Van der Kraan, 'k trof als titulaire leider ook nog den Heer Sluiters aan. 'k Zag Nimwegen, groot en krachtig, stoer en statig eminent, als 't ware uit een rotsgehouwen stond hij als verkeersagent d'etenhalers richting gevend met een bulderende stem, en als lammeren ter slachting volgden toen de klanten hem willoos, kalm en tevree, 'k zag hem toen als bonnenplakker als een vuurtoren in zee. Voor het werk der voedselscheppers breng ik gaam' een woord van lof, deze moeilijk zware arbeid brengt voor 't dichten nieuwe stof. Zweetend, zwoegend, dikwijls haastig doen zij nauwgezet hun plicht, chefs en etenhalers vragen een behoorlijk evenwicht. Bij 't becijf'ren van den eindstaat werd soms menig woord gerept, dikwerf had de soep-, prakschepper dan weer duchtig ingeschept. De stoere mannen van de tractie, origineel en joviaal, verzorgden de gamellenkind 'ren allen met een kracht van staal. Aan tafel 1 al bonnen plakkend, zat ik eens vlak bij de deur, de bonnen werden ingenomen door 'n zwart harigen charmeur. 'k Wil geen teere wonden maken, hij zond Amorpijlen af, 't was vermakelijk zooals hij aan mij stof tot humor gaf. 't Moeizaam werk van den heer Krullaars breng ik duidelijk naar voren, nauwgezet, vol plichtsbetrachting, ijvrig, steeds naar behooren werd de school weer schoongemaakt, dikwijls werd dan duidelijk hoorbaar door hem menige zucht geslaakt. 'k Heb mijn toespraakwoord historisch weer in dichtvorm vastgelegd; 'k ben aan 't einde mijner woorden maar tot slot U nog gezegd: "de arbeid als bonnenplakker die heeft mij hier steeds bekoord, het was voor mij een ontspanning en een voed-herstellingsoord." 10

Scyedam | 1995 | | pagina 10