tijd verdrongen heb en maar wat mompelde over het ontlopen van de Arbeitseinsatz, begrijp ik nu ook ineens, geloof ik. Want ik heb me kennelijk gegeneerd voor de nietigheid van deze "heldendaad". Was dat dan alles waarop ik bogen kon? Geen borreltje te willen drinken met een NSB- er? Waarom niet in het gewapend verzet gegaan; piloten doorgesluisd en zo? Want dat was wel, wat er om mij heen gebeurde, bleek later. Ze zullen toen gedacht hebben: Arie moeten we maar niet vragen. Die heeft zijn kop er niet goed bij. Dat was ook zo. Het spijt me wel natuurlijk ENIGE OPMERKINGEN OVER DE SCHIEDAMSE PERS IN DE OORLOG Wim Snikkers In dit artikel wordt niet ingegaan op wat en hoe de lokale pers in de oorlog publiceerde, maar beperkt zich tot wat in een tweetal studies proefschriftenover Schiedam wordt vermeld. Bovendien wordt ook nog even ingegaan op de wisseling van kranten in en na de oorlog. De "Schiedamsche Courant" (SC), werd vanouds uitgegeven en gedrukt bij H.A.M. Roelants. De SC stond op de lijst van de te verdwijnen of samen te voegen dagbladen. De hoofdre dacteur heeft bij de autoriteiten een pleidooi gehouden om dit te voorkomen. Een van argumenten was de bestaande fusieplannen (met "Rotterdamsch Dagblad"?) Maar in een later stadium is er dan toch definitief iets veranderd. Per 31 december 1943 werd de SC opgeheven, in plaats waarvan per januari 1944 het "Schiedams Dagblad" werd uitgegeven door de Arbeiderspers. Citaat: "Dit zal zeker niet gebeurd zijn omdat er bezwaren waren tegen de hoofdredacteur, want die werd vervol gens hoofdredacteur van de "Delftsche Courant". "Elders in het boek wordt geschreven dat de SC werd verboden. De krant had toen ongeveer 6000 abonnées. De datum januari 1943 is later nog van belang geworden omdat de Nederlandse Regering in Londen had bepaald dat dagbladen die na die datum zijn blijven verschijnen, na de bevrijding van ons land niet zouden mogen uitkomen, behalve indien zij daarvoor toe stemming hadden. Op 4 februari 1941 werd de (RK) "Nieuwe Schiedamsche Courant" (kopblad van de Maasbode) verboden. De direkteur van de SC H.L. (Jonker) Roelants is van 4 juni 1942 tot 10 februari 1943 gegijzeld. Na de oorlog zijn er ook voor de pers zuiveringscommissies geweest, deze konden een 19

Scyedam | 1995 | | pagina 19