De lokalen meten 7 bij 6,5 meter. De achtermuur van het gebouw loopt door de vorm van het perceel scheef, zodat de beide achterste lokalen niet rechthoekig zijn. De gangen zijn 2,10 m. breed. In de spreekkamer wordt een marmeren schoorsteenmantel geplaatst. De kap wordt uit deels oud hout vervaardigd: 'Volgens tekening en nader te geven details te maken en te stellen bekapping van het voorgebouw van oud vurenhout waar niets anders vermeld is. Hiervoor te veranderen de bestaande kappen van de afgebroken panden, waarvan alleen wat in deugdelijke staat verkeert, kan worden gebruikt.' Aldus is te lezen in "Bestek en voorwaarden De trap is vervaardigd van vurenhout, de trapleuningen en balusters echter van iepen hout. De voordeuren en de deuren van de spreekkamers, vestibule en onderwijzerskamer zijn in 'houtnabootsing' geschilderd. Het glas in lood in de trap kost 75,00 en het behangselpapier voor de kamers 0,15 per rol. "4) In juni blijkt dat de schoolinspectie meent dat de nieuwe St. Thomasschool als een geheel nieuw gebouw, dus niet vervan gend voor een oude school, moet worden beschouwd. Dit brengt de noodzaak met zich mee, dat de gehele inrichting inclusief meubilair, nieuw moet worden aangeschaft. Dientengevolge worden bij Staal en Haalmeijer circa 128 nieuwe schoolbanken besteld tot een prijs van 945,00. Lof voor Architect Th. Kramers Op 30 augustus 1909 heeft de plechtige inwijding plaats. Architect Kramers heeft dit echter niet meer kunnen meemaken. Hij overleed kort tevoren. Er staat dan voor de Thomasschool een ruim schoolgebouw met 6 lokalen, 3 overige vertrekken en zolder, uitgevoerd in 2 verdiepingen. De Nieuwe Schiedamsche Courant brengt reeds op dezelf de dag een uitgebreide beschrijving van het gebouw: niets dan lof! "De nieuwe school, die reeds van buiten door haren massieven bouw een aangenomen, prettigen indruk maakt, doet ook van binnen alleszins weldadig aan. Opgetrokken op een raam van gewapend beton, bevestigd op de oude fundering, zooals wijlen Th. Kramers meermalen toepaste, bestaat (het) uit 6 lokalen, 3 boven en 3 beneden. De nette vestibule, met doordraaiende tochtdeuren trekt reeds aanstonds de aandacht. Hier is de dwarsgang, voerend met een uitgang naar de naast gelegen speelplaats, een spreekkamer, bergplaats voor leermiddelen, privaat en waschgelegenheid voor de onderwijzers. Verder zijn hier langs de lange gang, die een uitgang heeft naar de Korte Haven, 3 schoollokalen. De lokalen zowel als de gang, ruim geventileerd en met veel licht, opendraaiende ramen en schuiframen, voldoen aan alle eischen. De lange frissche gang heeft een sanitairen vloer - terraza, hol cylinderwerk van de firma Stulemeijer te Breda -. De trap, goed verlicht met boograam, gekleurd glas in lood, toonend het mono gram der St. Willibrordusstichting en de aanduiding dat dit is de St. Thomasschool, voert naar de bovenverdieping, waar nog een onderwijzerskamer en eene waschgele genheid is, en 3 schoollokalen als die op de benedenverdieping ingericht. De doelmatige speelplaats bevat 6 privaten, 6 urinoirs en een bergplaats voor brandstoffen. 115) Sint Catharinaschool Na een tiental jaren blijkt de Thomasschool aan meer ruimte behoefte te hebben. Op 18 maart 1919 wordt vergunning gevraagd voor uitbreiding van het gebouw met twee loka len, twee privaten en twee urinoirs. Het plan is van architect A.P.P. Roovers Jzn., maar 27

Scyedam | 1995 | | pagina 27