Moeder kon van de opbrengst van de verkoop van de zaak een huisje kopen in de nu niet meer bestaande Spoorstraat. We keken zo op het station, zagen de treinen komen en gaan en hoorden ook 's nachts het toeteren bij het rangeren. Mijn moeder heette Alida Johanna van der Zee. Haar vader was mouter in een mouterij aan de Westerkade. Met de crisis in de jeneverindustrie kwam hij aan het begin van deze eeuw op straat te staan. Hij is nooit meer aan werk gekomen. Hij hielp wel eens bij zijn zoon Gerrit, die een waterstokerij had in de Van Smaleveltstraat. Aan mijn tijd op de bewaarschool aan de Broersvest vlak bij het Herenpad bewaar ik geen prettige herinneringen. In de grote klassen met veertig tot vijftig kinderen werd totaal niet naar je omgekeken. Toen ik nog eens een keer ten onrechte ervan werd beschuldigd dat ik een jongen een bloedneus had bezorgd en daarvoor in de hoek werd gezet bij de bovenjuffrouw, had ik er helemaal genoeg van. Aan de lagere school heb ik betere herinneringen. De (christelijke) school was waar ongeveer later de Passage was. Je moest een klein gangetje door om de school te kunnen bereiken. Links van de school woonde de kleermaker Van Wamelen en rechts mijn grootvader Van der Zee. Hoofdmeester Dekker stierf toen ik in de eerste klas zat. Hij werd opgevolgd door meester Knopper, die tot zijn pensioen hoofd is gebleven, ook toen de school afgebroken werd en vervangen werd door de prinses Julianaschool in de Oostsingel. De klassen waren overvol. De Schiedamse bevolking groeide hard in die tijd. De derde klas werd te vol gevonden. Daarom liet men de beste leerlingen, waartoe ik ook behoorde, een klas overslaan. Zo kwam ik van de tweede in de vierde klas. De laatste klas moest ik echter weer twee keer doen. Je mocht vanwege de leerplichtige leeftijd niet eer- De klassen 7, 8 en 9 van de school van meester Knoppert (uiterst rechts staand), met zittend het meest rechts, met gekruiste benen, broertje Piet. De school werd afgebroken voor de bouw van het Passage Theater, nu ook al weer geschiedenis. 35

Scyedam | 1995 | | pagina 35