ENIGE OORLOGSHERINNERINGEN Naast de "officiële" geschiedschrijving van een periode zoals nu voor Schiedam in het pas verschenen boek over de oorlog "Schaduwen over Schiedam" is vastgelegd zijn de persoonlijke herinneringen en voorvallen uit die tijd van groot belang om zich een beeld te vormen. We laten hier enkele verhalen volgen over daadkracht en angst. Deze geven tevens aan hoe moeilijk het is om een scheidslijn tussen "goed" en "kwaad" te geven. ER WAREN OOK "GOEDE" DUITSERS D.H. Docter Als verzamelaar van oorlogsdocumentatie kom je soms verrassende dingen tegen. Zo vond ik een tijd geleden tussen een verzameling kranten uit de periode 1940-1945 een aantal persoonlijke papieren, die het volgende beeld gaven uit het leven van een Duitser: 1. Op 23 december 1913 trouwt in Leipzig Georg Seelig, geboren 10 maart 1886, met Frida Emma Schellenberg, geboren 17 april 1885. Deze gegevens vond ik in een trouwboekje en een trouwacte van het "Königlich Sachsisches Standesamt Leipzig IV". 2. Voor haar huwelijk was Frida Schellenberg werkzaam geweest als dienstbode. In haar "Dienstbuch" staan diverse werkgeversverklaringen met de bijbehorende stem pels van het desbetreffende "Polizei-Bezirk". Georg Seelig was werkzaam als legger van vloerbedekkingen ("Fussbodenleger"). 3. Onbekend is wanneer zij naar Schiedam kwamen. 4. Op 13 april 1940 verklaart de brigadier van politie P. van de Spek dat "Georg Seelig, Duitscher, wonende Groenelaan 105b tot nader order" naar huis mag. 5. Volgens de tweede distributiestamkaart verhuist Georg Seelig tijdens de oorlog naar de Prins Frederik Hendrikstraat 6b. 6. Als de oorlogssituatie voor Duitsland steeds slechter wordt, gaan de Duitsers er toe over ook oudere mannen op te roepen voor het leger. Zij worden dan meestal belast met de bewaking van belangrijke gebouwen. Zo ontvangt Georg Seelig op 5 mei 1944 een "Befehl" van het "Wehrbezirkskommando Ausland" met de opdracht zich op juni 1944 te melden voor keuring in de school Frederikstraat 28 in Den Haag. Reiskosten derde klasse worden vergoed. Op 3 juni 1944 wordt hij in Den Haag goedgekeurd en ontvangt een Ausweis voor de "Wehrpflichtige", een "Bereitstellungsschein" en een breekpenning, zoals ieder sol daat bij zich draagt. Zijn "Wehrdienstverhaltnis" of dienst opdracht is de "Landsturm IA". Tot zover nog niets bijzonders. Zoals zoveel Rijksduitsers moet Georg Seelig op het eind 4

Scyedam | 1995 | | pagina 4