HERINNERINGEN AAN DE MASSAVOEDING TE SCHIEDAM B. van der Zee, Koos de Kapper Deze herinnering van een bekend stadsgenoot werd voor ons bewaard en weer opge haald door B. van der Zee. In de benarde dagen van de hongerwinter 1944/45 waren de uitdeelposten van het Bureau Massavoeding voor zeer velen bijna de enige mogelijkheid om aan voedsel te komen. Koos de Kapper (W.M. Dollé), die zich de "Schiedamse Uilenspiegel" noemde, was een bekende figuur uit die dagen en daarna. Ook hij behoorde tot de vele etenhalers. Hij gaf op de hem eigen wijze, in de vorm van een gedicht, zijn waarnemingen ter plaatse weer. Het is wellicht interessant, zo'n vijftig jaar later, iets van de sfeer te proeven die heerste bij en in zo'n uitdeelpost. Koos wist dit treffend, met naam en toenaam, onder woorden te brengen. De uitdeelpost Buys Ballotsingel was gevestigd in de "Beatrixschool". In de 'analen' van het Bureau Massavoeding komt deze post voor als 'Post I'. De uitdeelpost Centrale Keuken, Buys Ballotsingel, gezien door de brilleglazen van Koos de Kapper led're morgen klokke tienen, ga ik met mijn voedselpot Naar d' uitdeelpost Centrale Keuken, op de Singel Buys Ballot En word ik door de zon beschenen, dan neem ik, verheugd van zin Als een voorproef op dit voedsel 'Zonne-Vitaminen' in. Ik dicht levensernst en humor, ook de zottepraat en gein 'kBen de Schiedamsche Uilenspiegel van het Koos de Kapperplein 'k Ga in dichtvorm reciteeren, wat ik zoo van dag tot dag Aan dees' voedselpost mocht horen, doormijn brilleglazen zag Voor de aanvang der verdeeling komen de etenhalers aan Groot en klein en jong en oud, gaan vier aan vier in rijen staan Potten, pannen, melkkokers, voedselemmers gesorteerd Velen zijn door lichaamszwakte met blikbodem gerepareerd. Zwijgend stond ik steeds te luisteren naar het woord van Jan Publiek 'k Hoorde fantasie en waarheid, humor en zouteloos critiek 'k Trof er eens op zeek're morgen, een geval van droevenis Het verstrekte keukenvoedsel was de een'ge lavenis Voor een moeder en zeven kinderen, vader stierf den bommendood 's Vrijdags werd ineens verorberd, 't noodkaart-distributiebrood 'k Zag er een bejaarde dame, die het vroeger beter had 7

Scyedam | 1995 | | pagina 7