ning niets te wensen overliet, het eten goed en de prijzen billijk waren. Grote trekpleis ter bleek hier de bar te zijn. Besloten werd daarom deze ruimte aan te houden. Met dit onderkomen had De Vrijheid weer voor lange tijd een onderkomen. Langer dan Beyersbergen zou Rijnmond, elke woensdagavond, de soosavonden verzorgen. Ook aan dit onderkomen kwam tenslotte een einde. In januari 1993 werd het verruild voor het Proveniershuis, het restaurant in de regentenkamer van deze voormalige instelling van weldadigheid. Eén aktiviteit van De Vrijheid moet nog worden genoemd. Traditie is dat elke vijfjaar het lustrum op grootse wijze wordt gevierd. Deze lustra gelden als hoogtepunten in het sociëteitsleven. Doorgaans is dat een interne aangelegenheid, waarbij overigens wel de dames betrokken worden. Een uitzondering op deze regel was het lustrum van 1985 waarbij, tegelijkertijd met de opening van de Jaap-de-Raat-tentoonstelling, door de sociëteit een schilderij van deze kunstenaar aan de gemeente werd aangeboden. Dit schilderij, een gezicht op Schiedam vanaf de molen De Vrijheid, vormde een welkome aanwinst voor het topografisch-historische bezit van de gemeente. Thans, bij het vijftigjarig bestaan van De Vrijheid, mag geconcludeerd worden dat de geest zoals die heerste bij de eerste jaren na de oprichting, nog steeds over de sociëteit vaardig is. Dat er nu nog enkele leden zijn die vanaf de oprichting lid zijn, is daarvoor niet de enige verklaring. In vijftig jaar zijn de mores en gewoonten dezelfde gebleven. Behalve de woensdaagse bijeenkomsten, bestaat het programma ook nu nog uit de ver trouwde onderdelen. Om een voorbeeld te geven van een recent maar verder willekeu rig jaarprogramma nemen wij 1987, een jaar dat nauwelijks afwijkt van andere jaren. Het begon met de gebruikelijke nieuwjaarsbijeenkomst met de dames, gehouden in het Novotel. Op 4 maart werd de gebruikelijke "snertavond" gehouden, terwijl op 13 maart een etentje werd gehouden voor bestuursleden en hun dames ter gelegenheid van het afscheid van bestuursleden. Op 20 maart werd de voorjaarsbridgedrive met de dames gehouden in de conferentieruimte van het Schielandziekenhuis. Op 17 juni viel de al even traditionele haringavond, een avond die dat jaar, wegens de slechte kwaliteit van de haring, op 26 augustus werd herhaald. Tegen de Schiedamse cricketclub SGS werd op 22 augustus door een team uit de sociëteit een cricketwedstrijd gespeeld. Een maand later, op 26 september, volgde de jaarlijkse tenniswedstrijd. Een ander hoogte punt in het sociëteitsjaar was de sacrosancte mosselavond, gehouden op 14 oktober. Op 16 oktober werd weer een bridgedrive met de dames gehouden, terwijl op 4 november, zonder de dames, een kegelcompetitie volgde. Verplicht in elke vereniging is de algemene ledenvergadering, die op 25 november werd gehouden. Traditioneel voor De Vrijheid is dat deze ook dat jaar weer met het nodige kabaal gepaard ging. Op de laatste woensdag van het jaar, 30 december werd tenslotte een oudejaarsviering gehouden, met levende muziek, oliebollen en bisschopwijn. Dat in deze tijd van toenemende individualisering, ook de belangstelling voor het soosgebeuren onveranderd blijft, blijkt uit het feit dat er al jaren een maximum aantal 91

Scyedam | 1995 | | pagina 47