van 125 leden geldt. De Vrijheid blijft daarbij voor de leden het wekelijkse ontspannings- en rust punt in een verder jachtig bestaan. Dat zij dat al een halve eeuw onafgebroken is, is een feli citatie waard. Het vooruitzicht richt zich nu op het elfde lustrum, wanneer De Vrijheid niet alleen een volgend hoofdstuk aan haar geschiedenis zal hebben toege voegd, maar ook het zicht op een nieuw millennium zal hebben bereikt. 5. Conclusie Wat leert ons nu dit overzicht van bijna drie eeuwen sociëteitsle ven? Ten eerste dat de behoefte zich met anderen te verenigen, naast die zich van anderen te onderscheiden, van alle tijden is. In het verleden heeft dit gezorgd voor de meest uiteenlopende ver- Het huidig onderkomen van de Sociëteit "Het Proveniershuys" banden en ook in de toekomst zullen deze blijven ontstaan. Zijn de behoeften van alle tijden, de vorm waarin deze verbanden zijn georganiseerd (geweest) is tijdgebonden. De loop van de geschiedenis heeft wat dat betreft de meest uiteenlopende genootschapsvormen te zien gegeven. In welke tijd dan ook, essentieel bij de vorming van genootschappen is het begrip vrij heid. Vrijheid, allereerst van vereniging, maar ook om zich als lid van een genootschap zelfstandig een mening te vormen of de daar opgedane idealen uit te dragen. Hoe essentieel die vrijheid is bleek juist in de tijdperken waarin deze niet bestond, laatste lijk in de jaren 1940-1945. Het grondwettelijk gewaarborgd recht van vereniging werd toen eenvoudigweg opgeheven. Als we ons tot de laatste drie eeuwen en tot Schiedam beperken, zien we de volgende ontwikkeling. Gelijkgezinden komen bijeen in herbergen en koffiehuizen met als enig doel sociaal contact. Geleidelijk aan worden een aantal actuele kwesties hoofdonder werp van gesprek, waarmee de eerder gevormde sociëteit een nevendoel krijgt. Op een gegeven moment, in het derde kwart van de achttiende eeuw, gaat dit nevendoel op de voorgrond staan, waarmee de voorlopers van de moderne verenigingen ontstaan. In de negentiende eeuw zet deze specialisatie in het verenigingsleven zich voort. In een aan tal gevallen worden maatschappelijke, culturele of ethische beginselen het uitgangs punt en raakt het sociëteitselement geheel op de achtergrond. In andere gevallen blijft 92

Scyedam | 1995 | | pagina 48