Op 2 oktober 1993 vond de opening van het pand plaats. Dit was voor veel mensen in Schiedam de gelegenheid om eindelijk eens te zien wat er al die tijd achter de geblindeer de ramen was uitgespookt. Een kans om eindelijk eens het "huis van de Smitsjes" te kun nen zien en maar hopen dat die "nieuwen" de boel niet hadden verpest. Wij beschouwden die nieuwsgierigheid als gepaste belangstelling, want per slot van rekening is het pand al zoveel eeuwen eigendom van Schiedam en pas zo kort van ons. "Goh" zeiden sommige mensen "wat moeten jullie nog een hoop werk doen zeg". Dat was een slag hoor want wij dachten dat het werk er wel zo'n beetje opzat! De aloude stelling dat afwerken net zoveel of zelfs meer werk is dan de ruwbouw is uiter aard waar. Vol goede moed ging het werk weer verder. Het voorhuis werd verder afge werkt zodat in november de ruimte als "ontwerp bureau" in gebruik kon worden geno men. In het achterhuis zou de woonkamer komen. Er was ergens buiten nog een stapel oude vloerdelen neergekwakt. De timmerman had er goed voor gezorgd dat niemand het in z'n bolle hoofd zou halen hier iets mee te doen behalve in de container te mikken. Mis dus. De meeste van deze delen waren zo'n 50 cm breed en 4 cm dik, afkomstig uit de oude begane grond-vloer. OUD dus. Die moesten we maar eens in de woonkamer gaan gebruiken. Ook nu weer een genadeslag voor hout bewerkingsmachines. Ditmaal hebben een cirkelzaag en een schaafmachine het loodje gelegd. Na vier weken ploeteren was de vloer klaar. Van de 50 cm brede delen was vaak niet meer dan 20 cm over nadat de verrotte stukken er af gezaagd waren, maar het karakter van vierhonderd jaar oud geleefd houten materiaal, maakt deze vloer een uitzonderlijk onderdeel van het pand. De trap van de woonkamer naar de le verdieping was met een mooie krul snel op papier gezet zodat zij zou passen bij ornamentering en stijl van de kamer. De trap mocht niet te veel aandacht gaan vergen, zij was immers een jonge deerne die in de rustieke kamer tus sen de old-timers haar plaats moest verdienen. Geen opvallende ballustrade dus (zoals de bestaande trap in het voorhuis), maar wel een vorm die het oog kan strelen en een die de bijna vier meter hoogte op geriefelijke wijze weet te overbruggen. De timmerman heeft deze klus op een inventieve manier geklaard door in zijn eigen werkplaats onze woonka mer na te bouwen en de trap op maat te fabriceren. Dat kwam prettig uit want wij waren de stofstormen van het vlakschaven van de vloer inmiddels ruimschoots beu. U begrijpt wel, de trap was, met het nodige trekken duwwerk, binnen enkele uren op zijn definitieve plaats geinstalleerd. Aan de achterzijde van het pand bevindt zich een aanbouw. Het idee was om deze ruimte op eenvoudige wijze om te toveren tot een keuken. Met gipsplaat, schuurpapier, verf en een 2e hands keukenblok werd de ruimte snel als gezellige ieefkeuken in gebruik geno men. Tot zover is de restauratie af!? Het huis is vanaf het begin van 1994 als leefbaar te bestempelen. De gemeente heeft in mei '94 haar laatste bezoek afgelegd nadat alle uitstaande puntjes op de i waren gezet. We hebben nog veel werk verzet aan afwerken, schilderen, en puin ruimen. U snapt wel dat de gebruikelijke nestdrang voor de geboorte van onze eerste dochter in feb.'94 voor 149

Scyedam | 1995 | | pagina 17