FABRISTRAAT 1 t/m 24 Siem Rosman De woningen Fabristraat 1 t/m 24 zijn in het eerste decennium van deze eeuw gebouwd naar een ontwerp van de Schiedamse architect P. Sanders. Het was het eerste project dat door een Schiedamse woningbouwvereniging, 'de Vereeniging Volkshuisvesting'onder vigeur van de Woningwet van 1901 werd gebouwd. Eind tachtiger jaren stond de Woningbouwvereniging Schiedam, als rechtsopvolger van eerder genoemde vereniging voor het dilem ma: het complex slopen of handhaven. Aanvankelijk leek het er op dat de woningbouwvereniging om economische redenen het complex niet zou kunnen handhaven. Het gemeentebestuur deed een stevige inspanning in de richting van behoud. De historische betekenis van het complex werd onderkend, het geen er toe leidde dat de woningen op de gemeentelijke monumentenlijst wer den geplaatst. Daardoor werden de economische bezwaren, waarvoor de woningbouwvereniging zich zag geplaatst, weggenomen. De bereidheid om te komen tot oplossingen die het mogelijk maakten te beslui ten het unieke sociale woningbouwproject Fabristraat 1 t/m 24 te Schiedam te handhaven en de op dit besluit gevolgde restauratie- en herstelaktiviteiten waren voor de Historische Vereniging Schiedam reden om de Woningbouwvereniging Schiedam in september 1995 te eren met het Scidam- schildje. Historie. Naast de interessante aspecten die de panden Fabristraat 1 t/m 24 hebben uit oogpunt van architectuur en stedebouw is er ook het historisch belangrijke gegeven dat wij hier te maken hebben met een complex, dat in Schiedam als eerste tot stand kwam onder vigeur van de Woningwet 1901. Deze wet werd door het parlement geloodst door minister Goeman Borgesius. In de negentiende eeuw werd ons land gekonfronteerd met de zogenaamde industriële revolu tie. In de tweede helft van de 19e eeuw was er een grote bevolkingsgroei alsmede de trek van het platteland naar de steden. Ook Schiedam profiteerde van de economische opbloei. Het aantal branderijen nam tot omstreeks 1880 beduidend toe, maar nam daarna sterk af. Later kwam o.a. werf Gusto naar Schiedam. Meer werkgelegenheid dus en vraag naar woningen voor de werklieden. De huisvesting van, wat wij tegenwoordige zouden noemen 'de onderkant' van de samenleving, was en bleef echter abominabel slecht. Ook in de brandersstad Schiedam was het niet zo best gesteld met de huisvesting van een groot deel van de burgerij. De woningmarkt werd geëxploiteerd door particulieren die inspeelden op de vraag naar goedkope arbeiderswoningen. Zo ontstond een woningbestand wat ook wel met 'revolu tiebouw' wordt aangeduid. Veel van de woningen in de tweede helft van de 19e eeuw gebouwd voldeden niet of nauwelijks aan de gemeentelijke verordening. Grote aantallen huizen in die periode in Schiedam gebouwd waren eenvoudige arbeiderswoningen met een in de kamer geplaatste gootsteen, een trap naar de slaapzolder en een 'doos'. Door 151

Scyedam | 1995 | | pagina 19