IBliBIil afb. B De gevels zijn zorgvuldig gedetailleerd en opgetrokken in paarsrode baksteen. Kunststeen en vertikaal metselwerk boven de vensters en de deuren. Verlevendiging van het metselwerk door banden van geglazuurde steen. Opmerkelijk is, dat de vormgeving van de ramen op de verdieping - gesitueerd boven de voordeuren - anders zijn uitgevoerd dan de ingediende bouwtekening aangeeft. Het aannemingsbedrijf Slavenburg Scheurkogel was de laagste inschrijver. Het werk werd gegund voor een bedrag van 48.420, De woningen waren voor bewoning gereed en werden uitgegeven op 7 november 1907. Met een huurprijs van 3,3,10 3,30 of 3,40 afhankelijk van het type woning kwam de huur gemiddeld 9% duurder uit dan de doorsnee arbeiderswoning. Herstel en restauratie. Bij de projecten die tot nu toe werden geëerd met een Scidam-schildje hebben we veelal te maken met één woning, een molen, een bedrijfspand etc. Bij het complex Fabristraat is eigenaar een woningvereniging. Deze heeft op zijn beurt te maken met een groot aantal huurders. In die situatie is het vinden van mogelijkheden tot handhaving een dermate complexe opgave dat het 'sloop-spook' als snel op de loer ligt. De woningen waren zowel bouwtechnisch als woontechnisch aan een behoorlijke ingreep toe. Derhalve werd daarom in 1989 met de bewoners overlegd op welke wijze de woningen aangepast konden worden aan de eisen van de tijd. De woningen zijn op staal gefundeerd, dat wil zeggen dat er geen palen onder staan, het geen er de oorzaak van is dat de woningen nogal zijn weggezakt. De begane grondvloe- 154

Scyedam | 1995 | | pagina 22