KORTE HAVEN 30 J.F. Kruyswijk De woning Korte Haven 30 werd in 1889 gebouwd naar ontwerp van J.J. Gabel, en is kenmerkend voor de 19e eeuw: een strakke lijstgevel met meerzij dig schilddak. Toen de eigenaren enige jaren geleden een sterk verzakkende voorgevel constateerden, kozen zij niet voor de eenvoudigste oplossing. Ondanks de zware financiële last lieten zij, na ingewonnen deskundig advies, de fundering herstellen en de voorgevel in oorspronkelijke stijl restaureren. Tevens werden andere gebreken, o.a. aan het dak hersteld. De Korte Haven is daardoor niet alleen ter plekke onaangetast gebleven, maar is er tevens op vooruit gegaan. Deze positieve houding en het daadwerkelijke volledige herstel van het pand Korte Haven 30, waren voor de Historische Vereniging Schiedam reden om de heer R. Matena en mevrouw E.M. van Steenoven op 28 oktober 1995 te eren met de toekenning van het 'Scidam '-schildje, met bijbehorende oorkonde. Met bemiddeling van S.B.S.S. (Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam) zijn in 1992 de eerste stappen gezet om het pand Korte Haven 30 te behouden. De voorgevel was dusdanig gescheurd, dat een onderzoek naar de fundatie noodzakelijk was. De ondergevel was ca. 8 cm aan één zijde weggezakt. De dorpels van metselwerk gemaakt, waren afgescheurd. Kozijnen in de gevel scheefgezakt en het hout was totaal verrot. Na ondergraving van de fundatie bleek dat deze voor 30% was weggeschoven in de richting van de binnenzijde van het pand. De voorgevel hing een beetje tussen de belendende panden in. Na overleg met "Grondmechanica" en een konstrukteur is een herstelplan gemaakt wat in uitvoering een zeer riskante zaak was. Maar na goed overleg met bouwkundige en aan nemer is de gevel door middel van stempelwerk opgevangen, waarbij de zijpenanten ble ven staan. Toen is de gevel tot aan de le verdieping omzichtig gesloopt, inclusief het gemetselde funderingswerk. Daarna is de grond voorzichtig geëgaliseerd, zodat de ondergrond zo min mogelijk beroerd werd, waarop nu een nieuwe betonfundatie is gestort. In aansluiting daarop is het gevelmetselwerk opgetrokken. Ook de gevelkozijnen zijn vernieuwd en van grenenhout vervaardigd. De ramen, die daar ingezet zijn, zijn voorzien van dubbelglas. De gevelsteen, die gekocht is, kwam ontzettend goed bij het bestaande werk, zodat na herstelling één en ander bijna niet te zien was. Hij was dus gelijkwaardig. Het metselwerk is daarna gevoegd, zoals het bestaande werk, het was een keurige knopvoeg, zoals men dat noemt. Al met al kan men zeggen, dat bouwkundig gezien een goed resultaat verkregenb is. Eén en ander is in 1994 gereali seerd. De heer J.F. Kruijswijk is bouwkundig adviseur van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam, en begeleidde de restauratie. 161

Scyedam | 1995 | | pagina 29