NIEUWE UITGAVEN Hans van der Sloot, Wilton-Feijenoord Uitgeverij Ilco, Rotterdam, 1995. pp. 179, ill. 59,90 In een wat een serie over de Nederlandse scheepsbouw moet worden is nu het tweede deel verschenen, het gaat over Wilton-Feijenoord. In dit Wilton boek, geschreven door Hans van der Sloot, staat op blz. 107 een foto met het onderschrift: "De Maashaven voor de H.A.L. (1952) tijdens de stapelloop.". Nu weet een schoolkind uit Rotterdam, met een beetje belangstelling voor scheepvaart al, dat de namen der Holland Amerika Lijn sche pen gewoonlijk op "dam" of "dijk" eindigen. De Maashaven was dan ook een schip voor Gebr. van Uden, op 5 augustus 1948 bij werf "Nieuwe Waterweg" te water gelaten. Kortom, het boek is weer een typisch v.d. Sloot boek geworden, vol met "vergissingen", beweringen en uitweidingen over zaken buiten het eigenlijke onderwerp. Dit alles beschreven in een, soms wat al te, vlotte stijl, dat wel. Zo behandelt hij het bedrijf Tankercleaning met een citaat uit een verhaal van J.M.A. Biesheuvel die onder ander de stabilisatorschotten (wat zijn dat?) moest schoonmaken. Hij heeft het over een groot ongeluk dat daar heeft plaats gevonden en besluit dat op last van hogerhand dit bedrijf werd dichtgegooid. Heel uitvoerig beschrijft hij hoe luxueus de grote passagiersschepen soms wel waren en gaat uitgebreid in op het Franse schip "Normandië", waar Wilton nooit iets mee van doen heeft gehad. Hij heeft dit vast uit een of ander populair tijdschrift. De enige link was dat Wilton de Statendam mocht afbouwen, maar deze was daarmee vergeleken juist "van schrijnende eenvoud.". Soms denk je aan een provinciaal, die van de ene verbazing in de andere valt en ook niet alles lijkt te begrijpen: "Alle drijvende dokken boven water voor inspectie en werkzaamheden aan rompen en opengesneden machinekamers." In een onderschrift bij een foto weet hij te melden dat Wilton in 1907 en 1911 als eerste bedrijf in Rotterdam eigen dokken in gebruik nam. In het boek staat bij "bronnen" ook het Gedenkboek van de RDM, waarin heel prominent foto's van de eerste twee dokken van de RDM in 1903 zijn afgedrukt. Hierin staat ook een foto van de al genoemde "Maashaven". De auteur vergelijkt zijn tekst niet met in zijn eigen boek opgenomen bouwlijst en bladert ook niet in de door hem genoemde boeken. Over het derde Wilton dok staat bij een foto een opgewonden verhaaltje dat het niet kon worden afgemeerd in Delfshaven, maar daar blijkt verder in het boek niets van. Het heeft daar gewoon gelegen tot 1935, toen de drie dokken naar Schiedam werden overgeplaatst. Overigens noemt hij dit belangrijk feit niet. Hele lappen tekst over het bedrijf en de persoon Verolme en de RSV affaire. Maar dat WF in 1968 bij de Rijn Schelde Groep werd gevoegd, na een strijd over WF met de Ver. Machine Fabrieken (Stork Werkspoor) terwijl een groot deel van de direktie meer voor de VMF voelde, daarover geen woord. Hierover had hij toch op zijn bekende ouwe jon gens manier iets kunnen schrijven. Of past dit niet in het beeld dat hij de lezers wil voor toveren? Al eerder sprak hij over het bedrijf dat tot midden van de jaren zeventig uitgroeide tot een van de grootste die de wereld ooit had gekend. 174

Scyedam | 1995 | | pagina 42