Het verslag van de directie over 1928 is alleen voor de heer F. Heijne ondertekend, daar Ir. Eggink per 1 Januari 1929 gebruik heeft gemaakt van een afvloeiingsregeling. Ook voor een groot deel van het personeel betekent de sluiting het einde van hun werk zaam leven. Ongelukkig genoeg valt de sluiting samen met het begin van de crisis, die in Schiedam onder de arbeidersbevolking een enorme werkloosheid zal veroorzaken. Overigens is er wel een afvloeiingsregeling en een 50 tal mensen zal met de heer Heijne naar Gouda worden overgeplaatst. Het dividend gaat wel omhoog naar 6%. Reeds in 1930 is Apollo in Gouda gevestigd en daar vinden de aandeelhoudersvergade ringen plaats. De directie van Apollo in Gouda bestaat nu uit de heren Fernand Heijne uit Wassenaar en de heren Dr. Jacobus Petrus Treub en Ir. Carel van Loon beide uit Gouda. De resultaten tonen inderdaad enige verbetering en mede door het vrij komen van stille reserves worden er in de crisisjaren dividenden betaald. Na het overlijden van de president-commissaris J.M. van der Schalk in 1939 worden beide kaarsenfabrieken per ultimo 1941 volledig geïntrigeerd tot "Gouda-Apollo". BEKRONINGEN Het is voor ons nauwelijks meer voor te stellen welk een grote invloed een eeuw geleden de (Wereld) tentoonstellingen, waarop landen en nijverheid hun produkten tonen, heb ben gehad. Waar de producten, door een deskundige beoordeeld, prijzen konden winnen. Het was zelfs zo dat een soort standaard jenever etiket ontstond, waarop de gewonnen medailles werden getoond, de naam van de fabrikant, soms het woord "prize medals", maar meestal niet eens de inhoud van de fles. Dat er jenever in zat werd blijkbaar als van zelfsprekend beschouwd Op een grote tentoonstelling kon het honderden medailles regenen voor soms de meest uiteenlopende zaken. Zo ontving op een grote tentoonstelling van Wenen in 1873 P. van der Burg, die sinds 1869 in Schiedam een "schilderschool" had een prijs voor zijn nabootsingen van hout en marmersoorten. Drie van zijn bekwame leerlingen (alle van buiten Schiedam) worden met naam genoemd. Ook in de prijzen vielen P.J. Willems en W. Pleysier uit Schiedam. Naar aanleiding van de ontvangen prijs door Apollo vond er in Schiedam een grootscheepse gebeurtenis plaats. Op 20 augustus 1873 verenigde het administratief en arbeidend (zo werd dat genoemd) personeel zich in Musis Sacrum. Vandaar begaf men zich onder begeleiding van harmonievereniging "Apollo" (géén 12 BRONNEN Streekarchief Gouda Gemeentelijk Archief Schiedam Rijksarchief Den Haag CBG Den Haag Dr.H. Schmitz "Schiedam in de tweede helft van de Negentiende Eeuw" Gulden Boek van Schiedam Prof.Dr.A. de Groot Nijmegen. Met dank aan Mevr. J. Swinkels-Verdouw voor haar medewerking aan het archiefonderzoek

Scyedam | 1996 | | pagina 12