DE EERSTE WERKSTAKING IN SCHIEDAM Wim Snikkers De kaarsenfabriek Apollo is in nog een opzicht een pionier geweest in Schiedam. Daar vond namelijk plaats "De eerste werkstaking in Schiedam", zoals de Schiedamsche Courant kopte en deze kwam toch nog "eer dan wij zelf verwachtten Natuurlijk was er in Schiedam al eens eerder onrust geweest onder de arbeiders, maar deze had dan mede ook een wat andere achtergrond. Al in het jaar 1748 zetten een viertal brandersknechts hun collega's aan het werk neer te leggen, "Tot groot nadeel van de branders binnen deese stad". Met behulp van twee Dominicaner paters lukte het dat "een iegelick sig weder in stilte tot deszelvs gewoone werk" begaf. Voor de zekerheid waren ook schutters onder de wapenen geroepen. De oorzaak was dat de verplichte "branders- busse" (opgericht in 1718) geregeld de ziekte-uitkering en geneeskundige behandeling niet kon betalen en het beheer te wensen overliet. Dat de Heeren van de Weth de paters te hulp riepen kwam omdat "de brandersknegts alle sijn van de Roomse religie". Ook in 1854 zijn er grote rellen geweest maar de grote en algemene armoede onder een groot deel van de bevolking was de oorzaak en de onrust richtte zich voor een groot deel op de middenstand die voedsel verkocht. Er zijn toen nog militairen aan te pas gekomen om de orde te herstellen. Tegen het eind van de vorige eeuw ging er dan toch daadwerke lijk iets veranderen. Er kwamen diverse werklieden verbonden, dikwijls op godsdiensti ge basis en ook sterk antisocialistisch. Een heel merkwaardige rol heeft de Nieuwe Nederlandsche Bootwerkersbond (NNBB), de bond van de Rotterdamse havenarbeiders, gespeeld. Deze heeft namelijk een tijdje het standpunt ingenomen dat alleen in groter verband men een vuist kan maken en daarom werden onderafdelingen van vakgroepen opgericht. Een voorloper van de later algemene Vakbonden. Later beperkte de NNBB zich meer tot de belangen van de bootwerkers. Ook andere organisaties trachtten mensen te werven. Nadat de NNBB in mei 1896 in Schiedam succes had, om hier voor Rotterdam (waar een staking was) bestemde schepen niet te doen lossen werd zij bij Apollo actief. Zij organi seerde daar op 6 juli 1896 een staking. Opmerkelijk dat de progressief liberale "Schiedamsche Courant", die duidelijk aan de kant van de arbeiders stond, hier helemaal niet over repte. Wij hebben het artikeltje hier ook opgenomen. Al eerder had de Ned. Internationale Sigarenmakers en Tabakbewerkersbond ook al had getracht bij Apollo iets op te zetten, maar op de uitgeschreven vergadering was echter niemand van Apollo verschenen De eisen waren onder meer: loon voor de mannelijke arbeiders van 10 tot 13 voor jonge arbeiders (16 tot 20 jaar) 6 tot 10. Werktijd van 72 uur per week, van 7-7 uur. Afschaffing zondagarbeid, eisen betreffende schafttijd, werkdruk, overwerk enz. De directie wees alles van de hand, maar had intussen de niet-stakers gemanipuleerd. Want 15

Scyedam | 1996 | | pagina 15