De waspitten in staking Maar er was een grote groep, het vrouwelijk personeel, dat kreeg geen loonsverhoging. Nu gingen zij in staking. Uit de NSC van 12 juli: "Omstreeks 5'h uur verlieten circa 150 meisjes de fabriek en begaven zich op ietwat luidruchtige wijze door het midden der stad naar hare woonplaatsen". Je kan je daar wel iets bij voorstellen. Later groeide het aantal staaksters tot 300 en zij stelden concrete eisen. We geven hier voor enkele groepen (wat een mooie vaknamen!) de geëiste weeklonen. Gietsters 4,- tot 4,50 (zeer afhankelijk van machine enz); inpaksters 4,-; chemisters 3,-; ripsters 3,50; knipsters 3,-; wrijfsters 2,50; brokkensleepsters 3,50; vangsters 2,50; afbreeksters 4,-; luimeis- jes 3,50. Een werkdag van 7-7 uur en in die tijd twee maal 'A uur en eenmaal één uur schafttijd. Op slechts enkele ondergeschikte punten werd aan de eisen toegegeven en op 15 juli was de staking opgeheven. Zuur verdiend geld Een deel van het publiek stond welwillend tegenover de staking en steunde in natura (broden) en met geld. Ook de pers liet in ieder geval veel betrokkenen aan het woord. Hoewel de NSC klaagde dat er zoveel vergaderingen zijn (die min of meer openbaar zijn) dat voor een plaatselijk blad, met een beperkte redactie, het ondoenlijk is ze allemaal bij te wonen. Daarom nam ze maar veel over uit de NRC De staking verliep naar buiten toe, zonder problemen en de elf rijkswachters die hier naar toe gekomen waren ter versterking (er was in die tijd ook kermis kregen het niet moei lijk. De NSC laat een staker aan het woord die verklaart dat er gemiddeld 100 uur per week wordt gewerkt en dat de premie (overwerk enz) alleen met bovenmenselijke inspanning verdiend kan worden. "Wordt aldus dan soms een gulden of twaalf, dertien thuisgebracht dan is dit zuur verdiend geld". Van het loon (zonder overgeld is dit 7,-) moet direct al 2,- voor huishuur en zieken en begravenisfondsen worden betaald. Strooibiljetten en ingezonden brieven Nadat de staking was afgelopen hield zij nog een hele tijd de gemoederen bezig. In soms felle bewoordingen, verketteringen en verdachtmakingen laten veel concurrerende bon den en groepen van zich horen in de pers en in pamfletten. We geven hierna daar grote stukken van weer omdat zij veel informatie en achtergronden geven en je ook de sfeer kan proeven. Strooibiljet verspreid door de NNBB en ook opgenomen in de Schiedamsche Courant van 17 juli 1896. (uittreksel) Gisteren werden strooibiljetten verspreid waarin onze goede naam werd aangerand Wij vragen: wat heeft onze oudere zuster, de Rooms Katholieke Volksbond, gedaan in het waarachtige belang der arbeiders Haar dubbelzinnige houding gedurende de laatste jaren zou de oorzaak kunnen zijn dat de orde verstoord zou worden, zo de Bestuurders der NNBB haar niet ten krachtigsten handhaafden. Of is het niet waar dat de RKV bij het begin der staking der Stearine Kaarsenfabriek vroeg of wij haar hulp nodig hadden, maar wij sloegen haar af. Wij werken alleen op het gebied der maagkwestie. Waar honger is, wordt niet gevraagd, ben je Katholiek of Protestant. Men heeft geen Katholieke of protestantse magen, maar 17

Scyedam | 1996 | | pagina 17