Groepje meisjes uit de fabriek. Op de kist staat 'Hulde aan onzen directeur en op de achtergrond, heel vaag, op een soort schilden "1859en "1909 collectie GAS) gen en dan opwrijven. De "supra-kaarsen" werden gewreven met de spiritus, de "gewone" kaarsen werden gewreven met een flanellen doek. Dan was het nog zo dat de hoofdjuffrouw (met wit schort om) de "kerkkaarsen" altijd zelf deed. De volgende taak bestond uit het feit dat er blauw papier (chemises genaamd) om de kaarsen heen werd gedaan en werden de kaar sen met 4 of 6 stuks bijeen opgestapeld met 3 rijen naast elkaar en dan deden 4 meiden ze allemaal in blauwe dozen. Dan werden er op de paktafel etiketten op geplakt en werden er stokjes tussen gedaan opdat ze niet aan elkaar vast zouden gaan zitten. Al deze werk zaamheden gebeurden staande. Om 7 uur n.m. ging de fabriek uit. Zij ging daarna nog naar de Avondschool tot 9 uur n.m.. Dat was in de Blauwhuisschool waar zij handwerken en naaien leerde. Na 5 jaar in de fabriek te hebben gewerkt ging zij "dienen", en wel op de Hoogstraat bij een bakker met een gezin van 12 kinderen. Zij moest beginnen om half 7 v.m. en ging dan pas om 9 uur 's avonds naar huis ('s zaterdags pas om 11 uur 's avonds klaar). Ook zondags werken tot half 6. Zij verdiende 1,75 per week. Heel hard werken moest zij daar. Koperen gewichten poetsen, de kamers boenen,de gang boenen en alcoof. Er lag nl. door de weeks geen kleed op de vloeren. Het waren alle houten vloe ren in de kamers en de meerdere gangen. Alleen des zondagsochtends werd een vloer kleed gelegd, een zwart met rood kleed. Een werkster deed de bakkerij. En als deze laat ste 's zaterdagsavond om 11 uur of om half 12 weg ging, ging zij ook naar huis. Na een paar jaar dienen daar is zij overwerkt geraakt en toen weggegaan. Vorengenoemde bak ker heette als ik het wel heb verstaan Koks en deze was gevestigd op de plaats waar voor heen de muziekhandel van Hakkert was gevestigd. Hij was van geloof r.k. Zij is toen gaan werken bij jodenmensen op de Hoogstraat, die daar een manufacturenwinkel had den dichtbij of tegenover de boekhandel van Rebers. Deze man werd met een bijnaam "De Vlinder" genoemd. Dit echtpaar had geen kinderen, wel een meisje intern daar, met de naam Menko of Menco. 22

Scyedam | 1996 | | pagina 22