HET WEESHUIS EN DE SLEEPBOOT HUDSON Vroeger, toen de bemanningen van schepen veel langer van huis bleven dan tegenwoor dig, kende men wel het fenomeen dat een school of instelling een schip adopteerde. Men correspondeerde met de bemanning en mocht het schip eens binnenlopen, dan ging men wel op bezoek. Het Weeshuis te Schiedam en de "Hudson hadden iets met elkaar en van een bezoek aan het schip stond in "t Kraaienest" (nr. 2 april 1948), een blad speciaal voor adoptieschepen en scholen, een verslag: "Contact tussen sleepboot Hudson en het Weeshuis der Hervormden te Schiedam Het is geschreven doorJo enAtie. Wij hebben, tevergeefs, getracht te achterhalen wie dat waren. Misschien kan u ons helpen. Het is tekenend voor de tijd dat het weeshuis als geschenk een baal met bloem kreeg maar ook een opgezette reuzenhagedis. Wat zou daar mee gebeurd zijn En met de foto, waarJo en A tie over spraken De sleepboot Hudson van L. Smit Co's werd gebouwd onder bouwnummer 522 op de werf van P. Smit jr. te Rotterdam en op 5 juli 1939 in dienst gesteld. In 1963 werd zij, na nog even de naam Ebro te hebben gehad voor sloop verkocht. Maar zij werd, zonder motor, doorverkocht en heeft na te zijn omgebouwd tot drijvende ijsfabriek "Johan Dirk te Stellendam gelegen. In 1977 omgedoopt in "Elizabeth en in 1989 verkocht aan de sloper Stolk, die haar echter doorverkocht aan de "Stichting Help de Hudson Het schip ligt nu in deLeuvehaven te Rotterdam en wordt gerestaureerd. Een voorval uit de geschiedenis van het schip willen wij u niet onthouden. De bron is het blad van "Help de Hudson". In het begin van de oorlog, Frankrijk had net gecapitu leerd, liep de Hudson met een sleep Dakar binnen. Kapitein Weltevreden ging naar de wal om uitklaring te krijgen. Daarna voer de Hudson weer naar buiten en zag de beman ning plotseling dat het geschut op de buitenpier werd bemand. Even later kwamen Franse officieren aan boord die meedeelden dat de Hudson in beslag werd genomen. Wat men aan boord niet wist was dat in Dakar Franse Vichy-gezinde (Duits gezinde) marine-eenheden lagen. Om uitvaren te beletten haalden de Fransen de verstuivers uit de motor. Buitengaats lagen twee Britse kruisers en daar kreeg men een vermoeden dat er iets aan de hand was. 's Avonds kwam een sloep van een der kruisers langszij en met de Britse marine officier die aan boord kwam werd afgesproken dat de Hudson in de nacht voorzichtig zou uitlopen. Dat kon omdat de Fransen zich niet hadden gerealiseerd dat de sleepboot veel reservedelen aan boord had, waaronder verstuivers. De volgende morgen zullen de Fransen wel even vreemd hebben opgekeken dat de Hudson weg was! Toen het Weeshuis de Hudson adopteerde, was deze boot met een sleep op weg naar Indië. Telegrammen, brieven en een radiotelefoon brachten het eerste contact tot stand, doch goed kennis gemaakt is er pas toen de boot op de dag vóór Kerstmis in haar thuisha ven Maassluis meerde. In de grauwe morgenuren van deze winterdag togen 5 afgevaardigden en de directeur naar Maassluis met een welkomsttaart bij zich. Zij kwamen juist op tijd. De Hudson lag nog een 300 meter van de haven, op de Waterweg en zo konden ze het binnenkomen pret- 24

Scyedam | 1996 | | pagina 24