geheel nieuw aangebracht en opgehangen aan de bestaande balken. Op de eerste verdieping werd de oude scheidingsmuur die recht boven de scheidings muur van de begane grond stond, een meter naar rechts verplaatst om meer breedte te krijgen voor de geplande linker bovenwoning. Op de zolder werd een kastwand gemaakt van de uit de eerste verdieping verwijderde 18e-eeuwse raamluiken. Het raam in de linker zijgevel, dat licht gaf aan de oude overloop werd dichtgemetseld. De 19e eeuwse schouwen werden vervangen, uitgezonderd het zwartmarmeren exem plaar in de rechter voorkamer. De muren van de overloop werden vervangen door houten kastwanden. De achtergevel werd fors gewijzigd door het vervangen van de ramen van de eerste verdieping en het aanbrengen van een betonnen balkon. Hoewel het pand er verwaarloosd uitziet blijkt het casco nog zodanig, dat het goed en verantwoord valt te restaureren. Daarbij dienen enige aanpassingen die in de loop der tijd hebben plaats gehad, ongedaan te worden gemaakt. Qua subsidie kan een splitsing van het pand in twee grote appartementen op de begane grond met twee bovenwoningen uitkomst bieden. De huidige particuliere eigenaar staat welwillend tegenover een restauratie. Stedebouwkundige benadering Het herenhuis Schie 68 maakte eeuwenlang deel uit van een rij gemengde bebouwing (bedrijfspanden en woningen) langs de Schie in het centrum van Schiedam. Sinds enkele tientallen jaren werden diverse huurpanden gesloopt. Maar ondanks het feit dat de wand langs de Schie grote gaten vertoont is reconstructie niet alleen mogelijk Deel van de kapconstructie van Schie 68. (Foto: R. W. Poels, oktober 1995) 30

Scyedam | 1996 | | pagina 30