HISTORIE ACTUEEL R.W. Poels eind 1995 RESTAURATIES De restauratie/renovatie van de panden Nieuw- straat 20 en 22 is bijna afgerond. In mei werd de Willemsbrug, de ijzeren dubbele klapbrug over de Westerhaven ontmanteld om te worden gerestaureerd. De daadwerkelijke restau ratie zal echter pas op zijn vroegst in 1996 begin nen. In november was de opknapbeurt voor de pandjes Boersveld 164 en 166 gereed. Achter de oude hals- en de tuitgevels is sindsdien schoenma kerij "Oud Schyedam" gevestigd, voorheen aan de Lange Kerkstraat 28. 11 oktober 1995 PLAN SPINHUISPAD In de aula van het Stedelijk Museum werd op 11 oktober een bijzonder bouwplan gepresenteerd door de gemeente Schiedam. Het ontwerp van de Zweedse architect Ralph Erskine toont een op de historische binnenstad van Schiedam geënt ont werp voor het kaalstagterrein tussen Noordvest en Ooievaarsbrug. Voorbereidend werk werd al anderhalf jaar geleverd in de Werkgroep Bran- dersbuurt (onderdeel van het Projectteam Centrum), waarin ook de Historische Vereniging Schiedam is vertegenwoordigd. Hoewel details nog niet vaststaan en ook op enkele hoofdpunten nog wijzigingen mogelijk en zelfs gewenst zijn, kan de Historische Vereniging zich vinden in dit plan. Waar jaren terug nieuwbouwplannen met schuine daken nauwelijks kans van slagen hadden in Schiedam, wordt dit plan met forse pannenge- dekte kappen alom geprezen. Broersveld 166 en 164 vóór de opknapbeurt van 1995. Thans is jammer genoeg ook de rechtergevel gepleisterd. (Foto: A. Gordijn, 1977) 1995 HOOFDSTRAAT 125 Eind 1994 heeft sloop plaats gehad van het pand Hoofdstraat 125. Inmiddels is de vervangende nieuwbouw bijna voltooid. Het toont een pand met dezelfde verschijningsvorm, waardoor de fraaie 19e-eeuwse gevelrij tot ons genoegen geen geweld is aangedaan. RESTAURATIE GOUDLEERBEHANG De restauratie van het goudleerbehang in de con sistoriekamer van de Grote Kerk is in volle gang. De werkzaamheden gaan als volgt: Het behangsel wordt van de wand genomen en krijgt in het res tauratieatelier een conserverende behandeling. Vervolgens krijgt het aan de achterzijde een steunlaag en wordt op een houten ondergrond los bevestigd. De wanden aan raamkant en deurkant zijn reeds klaar. tweede helft 1995 GEVELMOZA1EK P1ERSONSTRAAT Ondoordacht, gemakzucht, gebrek aan cultuurbe sef. Met deze woorden zou het bouwplan voor woningen aan de Piersonstraat kunnen worden gekenmerkt. Bij de bouw van de Dr. de Gunning- school aan de Burg. Van Haarenlaan 871 in 1959 werd in de zijgevel aan de Piersonstraat een meer- 32

Scyedam | 1996 | | pagina 32