pas na 1880 zich meer op jenever richtte. En dat kwam omdat de moutwijn als grondstof steeds meer door, in de al genoemde kolommen geproduceerde alcohol, werd vervangen als grondstof. In de vorige eeuw hebben een aantal branders een korte tijd gezamelijk een (kolom) melasse alcohol fabriek gehad en ook de Schiedamsche Alcohol Fabriek heeft haar kolom, om moutwijn verder te rectiviceren tot graanalcohol, maar korte tijd in gebruik gehad. Had Lans het maar bij een wandeling door de Schiedamsche jeneverstraten gelaten met af en toe een verhaaltje of een gesprek met mensen uit de fabriek, daar is zij goed in. Maar zodra zij op de zijwegen der historie belandt, verdwaalt ze hopeloos. Oprichting glasfabriek van H. Jansen is niet 1898 maar 1909. Moutwijn werd niet in kelderflessen vervoerd. En wat is het nut van de bedrijven en merkentabel, die ook al in haar vorige boek stond. Dat vele bedrijven bij Bols terecht zijn gekomen geloof ik wel, maar juist de lange en interressante weg daarheen is van veel meer belang. Bij de beschrijving van de bouwstijlen volgt zij getrouw het idee wat C. Kramers in "De moutwijnindustrie te Schiedam" daarover had. En waarom een foto van de Brielse boot met als onderschrift: "Een bootje bracht je van de Makkerstraat naar de Buitenhavenweg". Op dezelfde blad zijde een zeer vage foto "Het uitgaan van de Glasfabrieken" maar dat dit in Leerdam is staat er niet bij. Maar gelukkig wordt veel goed gemaakt door de prachtige kleurenafbeeldingen van oude reclameplaten. (W. Snikkers) Keetie E. Sluyterman Huib H. Vleesenbeek, Drie eeuwen De Kuyper. Een geschie denis vanjenever en likeuren. Niet in de boekhandel Dit goed verzorgde boekje beschrijft de geschiedenis van het familiebedrijf waarin dezelfde familie nog altijd aan het roer staat. Uit het boek blijkt dat in het verleden voor de Kuyper de Engelse markt (en de Engelse koloniën) en Canada van enorm belang zijn geweest. H. Kiela, Omzwervingen door de Gorzen. De Drie glazen, Vlaardingen, 1995,119blz. 35, Dit fotoboek is het vervolg op het in 1991 verschenen De Gorzen en omgeving. Kiela heeft het gebruikelijke register vervangen door een plattegrond van de Gorzen uit 1936. In het voorwoord staat dat alle lokaties erop zijn terug te vinden, maar dat is niet het geval (zo liggen bijvoorbeeld de Bakkershaven en het Nieuwsticht buiten dit kaartje). Deze publikatie is niet in de boekhandel verkrijgbaar, maar uitsluitend te bestellen bij de auteur(tel. 010-47465 10). (P-F.) 35

Scyedam | 1996 | | pagina 35