REDACTIONEEL In dit nummer besteden we, evenals in ons vorige, weer veel aan dacht aan Apollo, de kaarsenfabriek die van groot belang voor Schiedam is geweest. Ph. C. J. Swinkels heeft de directienotulen bestudeerd en heeft vooral vanuit de ondernemerszijde de zaak belicht. Honderd jaar geleden vond er in Schiedam een belangrijke gebeurtenis plaats, waar veel over werd gesproken en ge schreven. De eerste staking vond toen plaats in onze stad en W. Snikkers schrijft daar over. Wij komen ook iets meer te weten over toenmalige arbeidsom standigheden door de interviews die A. W. Bedeaux in 1983 had met een aantal mensen die omstreeks de eeuwwisseling in de industrie en elders werkten. Ook wordt nog even ingegaan op het feit dat bij Apollo veel vrouwen en meisjes werkten. Een ander fenomeen was de bekroningen en medailles die bedrijven konden krijgen voor hun produkten. Wat wij tegenwoordig bijna niet meer kennen was de "adoptie" van een schip door een school of instelling. Jo en Atie, twee weeskinderen doen verslag van hun bezoek aan de sleepboot Hudson die door het weeshuis was geadopteerd. De Historische Vereniging Schiedam is betrokken bij een actie om het Herenhuis Schie 68 te behouden. R. W. Poels geeft een kleine geschiedenis van dit pand en zet de argumenten eens op een rij zoals dat ook aan de gemeente ken baar is gemaakt. Ook van R. W. Poels is de rubriek Historie Actueel, waarin wordt bijgehouden wat er op stedebouwkundig gebied is gebeurd. 3

Scyedam | 1996 | | pagina 3