zijn twee oudtantes te zien. En een foto van vóór 1930 toont er drie, zusterlijk aan de thee. De dames Heyligers. Van beroep distillatrice. Eigenaressen van de firma Thomas Heyligers Zoon. Van 1917 tot 1936 bewoonsters van het pand Lange Haven 107. Het moet begonnen zijn met Petrus Heyligers die in 1696 in Lage Zwaluwe werd gebo ren. Hij kwam naar Schiedam, trouwde er en kreeg er kinderen. Omstreeks 1740 begint hij de zaak die later zal gaan heten naar zijn kleinzoon Thomas en naar zijn achterklein zoon. Wanneer je naar de architectuur van oud-Schiedam kijkt, krijg je de indruk dat de tweede helft van de 18de eeuw een gouden periode voor de stad is geweest. Thomas 1749-1802) en zoon Wilhelmus Johannes (1772-1839) moeten er zich in hun element hebben gevoeld. Thomas laat duidelijk een bloeiend bedrijf achter, dat - verspreid over de stad - over verscheidene mouterijen en branderijen beschikt. Zijn positie en aanzien zijn van dien aard dat hij "regerend schepen" van Schiedam wordt. De derde generatie is nu blijk baar ook toe aan wat ontspanning, want temidden van andere lieden van stand kan de familie uitrusten in de Plantage, in een "tuin met koepel en erve". Zoon Wilhelmus Johannes, die wethouder van de gemeente zal worden, manifesteert zich nadrukkelijk ook als koopman. Hij verwerft bijvoorbeeld veel riet- en weilanden in 's-Graveland en Nieuwland. Door verkoop en aankoop maakt hij het bedrijf overzichte lijker en compacter. Als woonhuis schaft hij zich het prestigeuse pand Lange Haven 131 49 De drie dames Heyligers. Foto van vóór 1930. Foto 's uit de collectie van C. van der Plas, tenzij anders vermeld.

Scyedam | 1996 | | pagina 13