aan. Het huis er praktisch naast in de Westmolenstraat 2 wordt kuiperij en in dezelfde straat op nr. 16 koopt hij een pakhuis. De kern van het bedrijf wordt geconcentreerd aan de Lange Haven 54 en 56, en loopt langs de Taansteeg door tot aan de Hoogstraat. (In de jaren dertig, zo laat een foto zien, stond op de witte bogen boven de ronde deuren nog te lezen: Distilleerderij Th. Heyligers Zn). Vanzelfsprekend participeerde de firma in de Schiedamse molens: "voor een ketel in de Koorn Molen genaamd De Vrijheid" en "voor een zesentwintigste in de Stenen Wind Korenmolen De Hoop", "voor drie zesentwintig ste in de Moutmolen De Eendracht" en "voor een zesentwintigste in de Walvisch". Wilhelmus Johannes was ook aandeelhouder in de scheepstimmerwerf De Vrijheid en in de sociëteitstuin De Vriendschap. Hij verwekte twaalf kinderen. Zijn jongste zoon (ook een Wilhelmus Johannes) kreeg er vijftien, waaronder de latere bewoonsters van Lange Haven 107 en de grootvader van het meisje met de strik in het haar, op het kiekje in de achtertuin. De familie was oud-katholiek. In de jaren rond 1861 was Wilhelmus Johannes junior een van de twee kerkmeesters die verantwoordelijk waren voor de bouw van de huidige kerk aan de Dam. Hij was er tevens de eerste eigen organist. Vanuit dat verleden en vanuit die traditie werd er verder geleefd aan de Lange Haven 107. Niet wat betreft het kindertal. Twee van de dames zijn nooit getrouwd geweest en de jongste (weduwe sinds 1914) was kinderloos gebleven. 51 Woonkamer in huis Lange Haven 107.

Scyedam | 1996 | | pagina 15