j AA 0944 Hoofdplein Station. Station Hoofdplein. I SchiedcTmsche Tramweg-Maatschappij. De ligging van de remise was toch ook niet zo gunstig, omdat die na twee bruggen lag die in die tijd veel op moesten, wat de regelmaat in de dienstregeling verstoorde. Het plan een lange tweesporige remise te maken op het Stationsplein was op bezwaren van de gemeente gestuit. Op het gedeelte van Broersvest naar Koemarkt had men een extra paard nodig om de "hol" op te komen. Het jaar 1908 was een slecht jaar voor de maatschappij, door de onderhoudskosten van de trambaan en door straat en rioleringswerkzaamheden door de gemeente stapelden de verliezen zich op. In 1910 kon, omdat men ging samenwerken met de RTM (Rotterdamsche Tramweg Maatschappij), de kosten worden beperkt omdat de RTM de exploitatie overnam. Alleen in 1912 leed men nog een verlies van 605 gulden en 38 cent, veroorzaakt door een reke ning van de gemeente van 714,44. In 1913 nam het vervoer iets toe en had men een winst van 1037,9472 De eerste wereld oorlog maakte hier een eind aan. De RTM vroeg in 1915 zelfs steun aan de HIJSM (Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij). Toch hielp de financiële steun niet meer, want in 1917 moest men noodgedwongen de tramlijn opheffen. De rails werd opgebroken, de concessie teruggegeven aan de gemeen te, het materiaal werd verkocht en alleen de remise bleef over. Het geluid van de paardetram in Schiedam zal nooit meer terugkeren, dus als er tijdens een feestelijke gebeurtenis in Schiedam een paardetram wordt aangekondigd, kan dit nooit een echte paardetram zijn, maar een omnibus. Wie een paardetram wil zien en horen kan alleen nog maar terecht op het eiland Man waar de laatste originele paardetram nog rijdt. Schiedamsche Tramweg-Maatschappij. Gedurende den rit te bowaren. ,...1, j Op aanvraag te vertoonen. •J? tölllb Tramkaartjes. Kleuren: Rose links) en wit rechts). Tramkaartjes collectie Marco Moerland. Gezicht op een dakenpatroon. De lokatie is in eerste instantie misschien moeilijk te bepalen. In het midden zien we de paardetram. Verderop een restant van een molen. De tweede foto (uit ca. 1910) helpt bij de oplossing. Deze is van een veel lager standpunt genomen en we zien de paardetram de (oude) Koemarktbrug naderen. De molen (de Batavier) is dan helemaal afgebroken en de winkel pui (links van de tram op de bovenste foto en op de onderste foto boven de tramaan het begin van de Hoogstraat is inmiddels verbouwd. Op de onderste foto is nog de plaats te herkennen, het drie hoekige straatpatroon rechts van de tram, waar de tram naar Rotterdam haar eindpunt had, vóór dat deze werd ingekort tot de Koemarkt. Gedurende den rit te bewaren. £3 pernio Op aanvraag te vertoonen. vCJllö. 64

Scyedam | 1996 | | pagina 28