DOOR EENDRACHT VICTORIE DE GESCHIEDENIS VAN GEEN VERZETSORGANISATIE J.L. van der Pauw Tijdens het onderzoek voor zijn proefschrift over het verzet in Rotterdam tijdens de oor log, stuitte J.L. van der Pauw op een merkwaardige verzetsgroep "Door Eendracht Victorie die vooral in Schiedam actief was. In dit artikel vertelt hij hierover. Het onder zoek heeft ook geresulteerd in het boek "Guerrilla in Rotterdam Al kort na de aanvang van de bezetting ontstonden in Nederland de eerste particuliere initiatieven om bepaalde groepen personen die door toedoen van de bezetter in financiële of materiële nood dreigden te raken, hulp te bieden. Hiertoe werden ondermeer inzame lingsacties georganiseerd, al dan niet van clandestiene aard. Aanvankelijk richtten deze zich vooral op het verlenen van aanvullende steun aan weduwen en wezen van Nederlanders die in de meidagen van 1940 waren omgekomen, het toezenden van pak ketjes met levensmiddelen e.d. aan mensen die om politieke redenen door de Duitsers gevangen gehouden werden en het ondersteunen van hun achtergebleven gezinnen. In het voorjaar van 1940 dreigde ook een andere groep financieel in de problemen te raken: de achtergebleven gezinnen van Nederlandse zeelieden die 'voor de Engelsen voeren'. Dit waren hoofdzakelijk zeevarenden die na de Duitse inval van 10 mei 1940 niet naar Nederland waren teruggekeerd, maar met hun schepen naar Engeland waren uitgeweken en zich daar ten dienste van de Nederlandse regering in ballingschap hadden gesteld. De rederijen in Nederland betaalden het grootste deel van de gage van deze zeelieden door aan hun gezinnen, maar de Duitsers kondigden in april 1941 aan dit te zullen gaan verbie den. Daarop deed de regering vanuit Londen een oproep aan de bevolking om deze gezinnen financieel te steunen en zij verklaarde zich voor de terugbetaling van die steun garant te stellen. Naar aanleiding van deze oproep werden vanaf juni 1941 te Hillegersberg voorbereidingen getroffen voor de organisatie van een illegaal steun fonds, de 'Zeemanspot'. Toen de Duitsers in oktober 1941 hun dreigement uitvoerden, trad dit steunfonds in werking. De materiële nood onder sommige delen van de bevol king lokte evenwel ook minder nobele initiatieven tot het inzamelen van gelden uit. Hierover is tot op heden nog weinig bekend; aanleiding om een opmerkelijk geval in dit genre eens boven water te brengen Het betreft de machinaties van een zekere Jan de Ruiter (1909-1943). Deze De Ruiter was geboren en getogen in Rotterdam. Hij trouwde daar in september 1940 en betrok toen met zijn echtgenote een woning juist over de gemeentegrens, in Schiedam-Oost. Jan de Ruiter verdiende de kost als chauffeur, boekhouder en vertegenwoordiger in surro gaatpreparaten. In augustus 1941 begon hij bovendien met het inzamelen van geld onder verscheidene personen uit zijn omgeving. Naar zijn zeggen waren deze gelden bestemd voor de ondersteuning van vrouwen en kinderen van Nederlandse zeelieden die in Engelse dienst voeren, alsook voor weduwen en wezen van in de oorlog gevallen 67

Scyedam | 1996 | | pagina 31