In Memoriam Jaap de Raat Op zondag 25 februari jl. overleed de Kethelse kunstschilder en schrijver Jaap de Raat. De Raat, die al een tijd ziek was, werd 79 jaar. Voorafgaand aan zijn begrafenis werd op 29 februari in de dorpskerk te Kethel een dienst van Woord en Gebed gehouden. Tijdens deze plechtigheid werden onder meer de volgende woorden gesproken: Beste Jaap, We zijn hierom afscheid van je te nemen. Hier, in dit gebouw datje zo goed kende; waar van je de geschiedenis beschreef en datje vele malen afbeeldde op je schilderijen en je tekeningen. Jouw heengaan is een verlies. Maar toch heb ik het sterke gevoel dat we je niet echt verlo ren hebben. Zo'n dertig jaar geleden ontmoette ik je voor het eerst. Ik was een schooljongen die alles prachtig vond wat met de geschiedenis van Schiedam te maken had. En daarvoor moest je op het gemeentearchief zijn. Ik rommelde maar wat aan, soms tot ergenis van het archiefpersoneel dat het ongezond vond dat zo'n jong iemand in oude boeken zat te snuffelen. Maar jij was wèl met serieuze zaken bezig. Je verrichtte onderzoek naar de geschiedenis van Kethel. Meters archiefstukken bestudeerde je, duizenden aantekenin gen maakte je - met een potloodje in schoolschriften; aantekeningen die je thuis uitwerk te en op papiertjes in schoenendozen ordende. Je bezocht het archief altijd op een dinsdag en een donderdag. Het eerste waar ik op lette 74 Jaap de Raat. 2 juni 1916-25 februari 1996. Foto: A.C. de Voogd van der Straat en

Scyedam | 1996 | | pagina 38