langs de achtergevel, soms aan de voorkant van de huizen, een loodkabel gespijkerd. Dat laatste was vooral het geval in de vele hofjes en stegen. Deze hofjes hadden nog gaslicht en waren daarom in ieder geval op de radiocentrale aangewezen. De abonnementskosten bedroegen 2,- per maand of 0,50 cent per week. De aansluit kosten bedroegen 2,50, maar als je je oude radiotoestel inleverde hoefde je dat niet te betalen en kreeg je ook vier weken gratis muziek. Het geld werd door incasseerders opgehaald. Wie 1,50 schuld had, kreeg zaterdagmorgen bezoek van een paar monteurs en werd voorde keus gesteld: 1,-betalen of afsluiten. Dat gaf nog wel eens problemen, want dan zat men op zaterdagavond, de radio-avond bij uitstek, zonder radio. Menige huisvader pikte dit niet met als gevolg een grote (huiselijke) ruzie waar ook wel eens klappen vielen. Als er afgesloten moest worden, werd er een ladder tegen de muur gezet of ging men via de buren het dak op. De monteurs schroefden tien draden los en deden er een isolatiehoesje (oliekous) om teneinde sluiting te voorkomen; anders zou er storing op de programma's kunnen komen. Toen Wiegel bij de centrale kwam werkten er ongeveer nog twintig mensen: tien man voor de aan- of afsluitingen en het onderhoud, drie op kantoor, twee dames op de centrale en drie incasseerders. Van deze laatsten werkten er twee in Schiedam en één in Kethel. De man in Kethel (Van Wijk) werkte parttime. Daarnaast was hij koster van de Hervormde Kerk, brandmeester en werkzaam in het verzekeringswezen en de uitvaart. In de toptijd werkten er wel zestig mensen bij de centrale. Dat was kort na de start. Er was een grote vraag naar aansluitingen. In de oude stad (de Vlaardingerdijk was het einde) werd 46 kilometer kabel langs de gevels gespijkerd! Daarnaast waren er aansluitingen op de woonschepen in de Noordvest en in de Westerhaven en op het woonwagenkamp op de Buitenhavenweg (tegenover de Hoofdbrug) en in Kethel. Het kabelnet was in achten twintig groepen verdeeld en bestreek bijna geheel Schiedam (met uitzondering van een deel van de Stadhouderslaan). De monteurs moesten soms van alles bedenken om de radio aan te kunnen sluiten. Het kwam voor dat mensen weigerden om een kabel langs hun gevel aan te laten brengen voor hun buren, maar dan ging Kerkhof praten. Dat had bijna altijd succes. Voordat Wiegel in dienst kwam was er in de Tuinlaan wel een groot probleem geweest. Een voedingskabel mocht niet bij iemand langs de achtergevel. Toen praten niet hielp werd er een bijzondere oplossing gevonden. Het bewuste huis stond vrij en zodoende werd de kabel langs de zijgevels van de buren naar de voorkant gespijkerd, daar werden twee palen op het trottoir geplaatst, 30 centimeter uit de gevel, waarna de kabel er aan opgehangen werd. Nadat de krant er melding van had gemaakt is de zaak opgelost en ver dwenen de palen. Het is later nooit meer nodig geweest, al is er nog wel eens mee gedreigd. Een tweede geval speelde in het Broersveld. Ook daar mocht er van de eigenaar-bewoner geen kabel langs. Volgens de toenmalige wet mocht de eigenaar als de kabel vast zat hem er niet meer afhalen. Kerkhof had het volgende plan bedacht. Men kon via een paar poortjes en steegjes aan de achterkant komen. Om half zeven 's morgens werden daar zonder herrie te maken heel voorzichtig vijf ladders tegen de gevel gezet, de kabel mee omhoog genomen en op commando op iedere meter, vijf stalen spijkers bevestigd. Daarna was het weg wezen. Voor de man wakker was en begreep wat er gebeurde was het 41

Scyedam | 1996 | | pagina 5