Van den Toorn staat bovenaan de lijst en heeft het karweitje, als motor te dienen voor de heeren Evers—Lagérweij c.s. Zullen de katholieke arbeiders zich-aklus' laten vangen? Wij hebben een goed .ver- tróuwen erop, dat HET NIET ZAL GAAN! Want door het verbinden der lijsten met de anti-revolutionairen weten de ka tholieke arbeiders nu wel, dat ze gebruikt worden om de heeren Goslinga en Jan van Katwijk weer in den raad te brengen en daar zullen ze wel voor passen! Ze weten meteen, dat de katholieke raadsfractie, die zoo vooruitstreverig doet, zich voor de komende vier jaren heeft vastgeankerd aan de meest-reaktionaire figuren die in Schiedam te vinden zijn en een blik op de anti-revolutionaire üjst zal ook de katholieke arbeiders den schrik op hetlijfjagen. De katholieke arbeiders, die al zoo vaak getoond hebben hun politieke .zelf standigheid te kunnen bewaren, zul len zich ook thans niet laten blinddoeken! Het gaat om zéér groote belangen voor de gansche arbeidersklasse. En alle demokraten staan schouder aan schouder tegenover de reaktie. Weg met alle konservatisme! Leve de sociaal-demokratie! Arbeiders, demokraten van alle gading stemt op 20 Mei: ROOD! De „zuinige" menschen! Toen de rechterzijde nog de macht had in den raad, hield zij den bouw van een nieuw ziekenhuis zoo lang mógelijk tegen. Nu kost het nieuwe Ziekenhuis zeker 300.000.méér. - - - Zoo ook, belette de rechtenzee-de-- Vereeniging „Volkshuisvesting"' volks woningen te bouwen. Thans kost de bouw van „Volkshuis vesting" vele duizenden guldens per jaar aan de Gemeente, als toeslag, op de huur. Dat zijn maar enkele staaltjes van het vroegere beleid, die ons leeren, dat de „zuinige" rechtsche heeren Schiedam in financieel opzicht in de put geholpen hebben! En die knappe(?) financiers beweren nog met een koud gezicht, dat „rood" zoo duur is. Je moet maar durven! het voor Thurlede gemaakte beeld door Piet van Stuivenberg. Het was haar laatste offi ciële daad. Kort daarna, op 16 november 1968, overleed zij bijna tachtig jaar oud. Zoals zij terugblikkend op haar leven had gezegd: "Ik heb een vol leven achter de rug. En dat is belangrijk: een echt gevuld leven!" De gemeenteraad besloot op 4 maart 1985 een aantal straten te noemen naar "Nederlandse strijders voor de democratie vanuit feministische achtergrond". Daaronder bevond zich ook de Elisabeth Koetenstraat. Jammer genoeg werd niet de naam waaronder iedereen haar kende, Koeten-Ooms, genomen. Om praktische redenen, straatnaamborden mogen niet te lang zijn en moeten duidelijk zijn voor de weggebrui kers, werd daarvan af gezien. Hoe het ook zij: terecht leeft de naam van deze strijdbare arbeidersvrouw voort. 92 Links: Slot van het artikel uit De Roode Trompetter op blz. 91 Rechts: Uit hetzelfde blad. Bronnen: Ik ben dhr. G. Koeten zeer erkentelijk voor de mondeling verstrekte informatie, de inzage in familiedocumenten en allerlei krantenknipsels en voor het beschikbaar stellen van de foto's. Voor gegevens over het Sint Jacobs-Gasthuis verwijs ik nog naar: J.M.M. Jansen, 'Zevenhonderd jaar Sint Jacobs-Gasthuis te Schiedam', Schiedam 1982.

Scyedam | 1996 | | pagina 16