bezoekers van de tentoonstelling, in het gevolg van den toen nog slechts Pruisischen koning, trok zeer de aandacht de minister-president van Pruisen, graaf Otto van Bismarck. Geen wonder ook! Deze Bismarck toch vooral was het geweest, die gedaan had weten te krijgen dat het jaar tevoren de verwarde knoop van den Duitsche bond was doorgehakt. Oostenrijk uit dien bond getreden en de grondslag gelegd voor een nieuwen Noorduitschen Bond, die dan ook een maand later in juli 1867 tot stand kwam. Wie ech ter had kunnen denken waartoe deze ijzeren staatsman, smeedbaar en hard als ijzer, het nog verder brengen zou? Heeft hij zelf kunnen dromen, dat (direct na de Frans-Duitse oorlog) op de 18-den januari 1871 reeds, nog geen vier jaar later dus, te Versailles, onder de muren van het hopeloos vernederde Parijs, zijn koning door al de vorsten en de Staten van Duitsland als keizer zou worden erkend, en hoe op datzelfde oogenblik de Fransche monarch, zonder leger en zonder troon, gevangen zou zitten op [het Duitse kasteel] Wilhelmshöhe? Aan Napoléon heeft, wij zouden haast zeggen, ja wij zeggen, het Godsgericht zich genadeloos voltrokken. De verrader, de moordenaar, die om zich een weg te banen naar den troon, het weerloze Parijsche volk had laten mitrailleeren, zou zich niet andermaal omhoog werken! Wat zo'n klein boekje allemaal symboliseert en wat het met elkaar verbindt, als je alleen al afgaat op wat HaverSchmidt er zelf over geschreven heeft! Zij laatste ontmoeting met Piet Paaltjens; de eerste publicatie van 'Snikken en grimlach jes'; zijn prille gezinsgeluk in Schiedam; de dood van zijn zoontje; vreugde en verdriet; toewijding en verraad; vrede en oorlog. Het vertelt over hoogte- en de dieptepunten uit HaverSchmidt's leven en verbindt die direct met de stormachtige politieke ontwikkelingen in de vorige eeuw, toen een grond slag werd gelegd voor het Europa van nu. De biibel van Frangois HaverSchmidt Het betreft een zakuitgave van de Statenbijbel. Formaat 11x17,5 cm, 3 cm dik, 766 blz. Zwart omslag met koperbeslag en koperen slotje. Gedrukt bij G.J. Thieme te Arnhem. Gedrukt voor het Britsche en buitenlandsche bijbelgenootschap, te Londen, -10 Earlstreet, Blackfriars, te Amsterdam, -Oude Zijds Voorburgwal K 525. Jaar van uitgifte 1860. De Bijbel is in redelijke conditie en ziet eruit of hij tamelijk vaak gebruikt is. Met name de rugzijde is vaal en versleten. Op het schutblad staat met zwarte inkt geschreven: Gekocht in 1867, in de Kiosk v.h. Eng. Bijbelgenootschap, op de Wereldtentoonstelling te Parijs. Fr. HaverSchmidt. 102

Scyedam | 1996 | | pagina 26