PLANNEN VOOR LANGE HAVEN 107 EN 109 W. A. Hage De herenhuizen Lange Haven 107 en 109 waren tot 1 januari 1993 door de Sint Willibrordusstichting verhuurd ten behoeve van het kinderdagverblijf Katja. Omdat deze elders nieuwbouwplannen had, zocht de stichting naar een nieuwe functie voor de beide grachtenpanden. In februari 1992 ontstond een eerste overleg hierover met Witberg Bouwmanagement uit Gouda. Een mogelijke oplossing was het verhuizen van het kantoor van de stichting naar deze lokatie. De gehele begane grond zou kantoor kun nen worden, met daarboven drie te verkopen appartementen De schoollokalen op het achterterrein stonden toen al jaren leeg en door sloop zou een fraaie, grote stadstuin kunnen ontstaan, afgesloten door garages met een uitrit op de Westvest. Met deze gedachte in het achterhoofd werden vanaf september 1992 plannen uitgeschetst door het architectenbureau Hage uit Den Haag. De voorlopige plannen wer den in februari 1993 ingediend. Toen de panden na het vertrek van Katja leeg kwamen te staan is pand 107 uit voorzorg tijdelijk bewoond door enkele studenten. Dat werkte tevens als antikraak-wapen. Deze studenten verrichtten tevens archeologisch onderzoek in de tuin. Pand 109 werd later tij delijk het noodfiliaal van de Haagse architect. Aldus konden de panden intensief opge meten, onderzocht en beleefd worden. Uiteindelijk besloot de stichting voorjaar 1993 het gehele terrein met opstallen niet zelf te benutten. Tijdens deze fase ontstond bij de plannenmakers het idee, om zelf in de panden te gaan wonen en werken. Het eerst bij de familie Witberg: in 107 op de begane grond het kan toor en erboven de woning. Pand 109 was voor de verkoop bedoeld. Hoewel nog geen eigenaar van de percelen namen zij een risico, door nieuwe plannen te laten maken in dec 93/jan 94, welke in februari 1994 ingediend werden. Op 8 april 1994 kocht de familie Witberg beide panden van de Sint Willibrordusstich ting. Architect W.Hage sloot, met zijn partner F.Luteijn op 22 april 1994 een voorlopige koop- en aannemingsovereenkomst met Witberg Bouw-management inzake het pand 109. De architect kocht dus een door hemzelf ontworpen plan. Tijdens de restauratie was er een grote betrokkenheid van alle werkers en een plezierige unieke werksfeer. Dank zij de grote inzet van alle betrokkenen konden Hage en Luteijn 28 december 1994 verhuizen. De familie Witberg een jaar later: 8 december 1995. De beide panden hebben een gemeenschappelijke aanpak gehad. Toch tonen de panden ver schillend: ze zijn immers verschillend van karakter. Ook de ruimtes verschillen onder ling van sfeer, net als vroeger. Samengevat kan gesteld worden, dat door omstandighe den een aantal mensen in aanraking kwam met hen aansprekende historische panden op een prachtige Schiedamse locatie. De familie Witberg en de heren Hage en Luteijn waren de gelukkigen die de panden uiteindelijk als kopers mochten betrekken. 120

Scyedam | 1996 | | pagina 12